17
04
2018
medvehagyma-2

Zaujímavosti o medveďom cesnaku

Autor anifitt 0

Medvedí cesnak má charakteristickú príchuť, obdivuhodný ochranný účinok zdravia, ktoré stoja za povšimnutie. Okrem toho sa dá využiť naozaj všestranne.

Cibuľa je veľmi zdravá a aj cesnak má množstvo priaznivých účinkov. Pomáha pri trávení, zmierňuje bolesti hlavy, znižuje krvný tlak, očisťuje močový mechúr, obličky a krv. Nie náhodou je táto pochúťka najobľúbenejšou potravou medveďov, ktorí sa takto na jar zobúdzajú zo zimného spánku. Aj samotné pomenovanie tejto zeleninky vzniklo práve z tohto dôvodu.

medvehagymaMedvedí cesnak sa veľmi podobá na klasický cesnak, obsahuje ale oveľa viac železa, mangánu, horčíka a zlúčenín síry. Obsahuje aj nevyhnutné minerály a 20x viac adenozínu, ako cesnak. Adenozín má rovnaké vlastnosti ako selén a vitamíny A, C, E. Medvedí cesnak je najvhodnejšou alternatívou pri jarnej detoxikačnej kúre.

Melivo z jeho listov pomáha pri kožných ochoreniach a urýchľuje hojenie rán. To všetko vďaka niektorým jeho zložkám s antibakteriálnym účinkom.

Medvedí cesnak pomáha pri správnej funkcii žalúdka a čriev, pri hnačke aj zápche. Okrem toho zabraňuje rozmnožovaniu črevných baktérií a bojuje proti črevným ochoreniam. Má priaznivý vplyv aj na črevné kŕče.

Je vedecky dokázané, že znižuje krvný tlak, spomaľuje uskladňovanie cholesterolu na stenách ciev, zlepšuje krvný obeh v končatinách.

Použitie: v surovej krájanej podobe primiešať do šalátov, môžeme ním dochucovať polievky a jedlá zo zemiakov, uvariť z neho krémovú polievku. Môžeme ho skladovať v chladničke vo forme pesta, ktoré je chutnou omáčkou jedál z ryže či cestovín. Môžeme ním dochucovať aj mäso, fašírky.