08
07
2016
stravovacia-pyramida

Význam rozumnej výživy, bohatej na vlákniny

Autor anifitt 0

Väčšina ľudí si myslí,že rozumná výživa je vlastne konzumácia tzv.“diétnych“ jedál a bežne dostupných produktov. Je načase, aby sme si vyjasnili túto mylnú predstavu. Rozumná výživa znamená, že náš organizmus dostáva dostatočné množstvo sezónnej potravy kvalitného zloženia. Zjednodušene to znamená, že k dokonalej funkčnosti ľudského organizmu sú nevyhnutné jednotlivé energiu dodávajúce živiny, ako napr. bielkoviny, tuky, uhlohydráty. Okrem toho nesmieme zabúdať ani na dostatočné množstvo vitamínov. Správne vyvážená výživa zabezpečuje ochranu nášho zdravia a odolnosť voči chorobám. Pomáha nám vyhýbať sa obezite, srdcovo- cievnym chorobám, cukrovke a neinfekčným chronickým ochoreniam. Ak sa niekto stravuje jednotvárne, môže rátať s výskytom chorôb zapríčinených nesprávnou výživou. To platí najmä v prípade ľudí, ktorí držia diétu “ z módy“. Denne sa môžeme dočítať o rôznych metódach chudnutia, ktoré sľubujú významné zmeny za krátky čas. Oni však namiesto pomoci skôr škodia nášmu organizmu, veď sme si už vyjasnili, že k dokonalej funkčnosti organizmu sú potrebné všetky tri hlavné živiny. Čiže namiesto ničivého hladovania sa rozhodnime pre zdravé stravovanie. A samozrejme nezabúdajme ani na dostatočný pohyb, ktorý má významnú doplňujúcu úlohu. Dopomáha náš organizmus k údržbe zdravého tela aj duše.

 

stravovacia-pyramidaUž sme sa oboznámili s pojmom rozumnej výživy a s významom dostatočného pohybu, čiže je načase ustanoviť základné pravidlá zdravého stravovania.

O pravidelnom a vyváženom stravovaní možno hovoriť v prípade, ak sa najeme 5x za deň, čiže nezabúdame na raňajky, desiatu, obed,olovrant a večeru.Snažme sa nevynechať raňajky, lebo v opačnom prípade zjeme na obed väčšie množstvo jedla. Naše jedlo by malo obsahovať dostatočné množstvo ovocia, zeleniny a rôznych druhov prívarkov. Zrýchľujú totiž naše trávenie, uviažu žlčové kyseliny, znižujú tým hladinu cholesterolu, a regulujú vzostup hladiny cukru v krvi. Raňajky, obed a večera by mali obsahovať bielkoviny živočíšneho pôvodu v správnom pomere. Konzumujme také jedlá, ktoré nám dodávajú energiu. Vyhýbajme sa konzumácii jedál vyrobených z hladkej múky (chlieb, pečivo, cestoviny, sladkosti), pri príprave jedál uprednostňujme varenie, dusenie, varenie na pare, a jedlá pripravené na teflónovej panvici, v rímskej zapekacej mise a vo varných vrecúškach. Namiesto chipsov, snackov, slaného pečiva či čokolády si radšej vychutnajme rôzne druhy ovocia. Vynechajme z nášho jedálnička jedlá pripravené vysmážaním. Jedlá pripravujme suchou zápražkou, zahusťovaním pomocou kefíru, jogurtu, pri príprave fašírky používajme ovsené vločky, krúpy, celozrnný chlieb či vaječné bielka. Polievky zahusťujme uvarenou zeleninou.

Je veľmi dôležitý aj dostatočný príjem tekutín, ich odporúčané množstvo je 2-3 litre denne. Taktiež by sme mali skonzumovať pol litra mliečnych výrobkov za deň. Prestaňme s fajčením a pime len mierne množstvo alkoholických nápojov.

Je dôležité vedieť, že racionálna výživa nie je o chudnutí,ale o zmene životosprávy.