18
04
2018

Význam zdravej výživy

Autor anifitt 0

Väčšina ľudí si myslí, že pojem zdravá výživa znamená konzumáciu tzv, „diétnych“ jedál a v obchodoch dostupných potravín. Je načase, aby sme si vyjasnili, že je to omyl.

O zdravej výžive hovoríme vtedy, ak sa ľudský organizmus dostáva k dostatočnému množstvu kvalitnej sezónnej potravy v tom správnom zložení.

K bezchybnej funkcii organizmu sú nevyhnutné jednotlivé druhy živín dodávajúce energiu, ako napríklad bielkoviny, tuky, sacharidy. Okrem toho nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok.

blog2Správne vyvážená strava zabezpečuje ochranu zdravia a pomáha predchádzať jednotlivým druhom chorôb. Chráni nás pred obezitou, srdcovo – cievnymi chorobami, pred cukrovkou a chronickými neinfekčnými chorobami.

Ak sa niekto stravuje jednotvárne, musí rátať s výskytom chorôb z nedostatku vitamínov. To sa týka hlavne osôb, ktoré držia diétu len z módy. Deň čo deň si môžeme prečítať o diétach, ktoré sľubujú výraznú zmenu za krátky čas.

Môžu nám ale skôr uškodiť, ako pomôcť. Preto namiesto náročnej diéty sa rozhodnime radšej pre zdravé stravovanie. Nezabúdajme ani na pravidelný pohyb, ktorý pomáha udržať pevné zdravie nášho tela, aj našej duše.

Stravujeme sa pravidelne a vyvážene vtedy, ak jedávame 5x denne, v pravidelných intervaloch. Nevynechávajme raňajky, v opačnom prípade totiž na obed zjeme oveľa väčšiu porciu jedla. Naša každodenná strava by mala obsahovať čerstvú zeleninu, prívarky, polievky, nízkotučné mliečne výrobky, mäso aj ovocie. Obsahujú totiž vlákninu, preto urýchľujú látkovú výmenu, znižujú hladinu cholesterolu a regulujú hladinu cukru v krvi.

Raňajky, obed a večera by sa mali skladať z bielkovín živočíšneho pôvodu vo vhodnom pomere.

Trávenie si vyžaduje veľmi veľa energie. Ak zaťažujeme náš tráviaci systém rôznymi druhmi potravy, neostáva dostatok energie na detoxikáciu.

Jedlá by sme mali kombinovať tak, aby sme počas stravovania si dopriali jedlo s obsahom bielkovín alebo sacharidov v kombinácii potravy s vysokým obsahom vody, čiže zeleniny.

Jednou z najdôležitejších pre náš organizmus je ovocie, pretože má vysoký obsah vody, vitamínov a minerálov. Jeho trávenie väčšinou neprebieha priamo v žalúdku, preto je na to potrebné menej energie. Zvyšok energie môžeme využiť na detoxikáciu organizmu.

Pripravujme jedlá dusením, varením na pare, na teflónovej panvici, v rímskej mise alebo vo varných vreckách. Pri zahusťovaní jedál používajme tapiokovú múku, konjak múku, ovsenú múku, ľanovú múku a prosovú múku. Zeleninové polievky varme z rozmixovanej varenej zeleniny. Do fašírok pridávajme ovsené vločky, prosové vločky, quinoa vločky, prípadne pohánkové vločky.

Veľmi dôležitý je dostatočný príjem tekutín, odporúčaná denná dávka je 2 – 3 L.

Mali by sme konzumovať aj nízkotučné mliečne výrobky v množstve aspoň pol litra, vo forme tvarohu, cottage cheese, kefiru, bieleho jogurtu, nízkotučného syra, rastlinného syra, rastlinného mlieka.

Nezabúdaj, že zdravá výživa je dôležitá vždy, nielen vtedy, ak sa objavia zdravotné problémy alebo keď chceš schudnúť. Napriek tomu, že sacharidy dodávajú silu nášmu organizmu, ich nadmerná konzumácia sa neodporúča, lebo sú príčinou mnohých ochorení.

blog1Sacharidy nemôžeme z nášho organizmu úplne vylúčiť, ale musíme ich konzumovať s mierou. Práve z tohto dôvodu som vyvinula 3 rôzne druhy múčnej zmesi so zníženým obsahom sacharidov, ktorých základom je žitnoostrovská špaldová múka, a až 8 druhov bezlepkovej múčnej zmesi, ktoré sú vhodné pre osoby s rôznym druhom potravinovej alergie či intolerancie, ale aj pre vyznávačov zdravej výživy. Zdôrazňujem, že tieto múčne zmesi neobsahujú žiadne prídavné látky ani konzervanty.

Tieto produkty sa dajú dokonale začleniť do jedálnička vyznávačov zdravej životosprávy, osôb na redukčnej diéte, športovcov, diabetikov, osôb s vysokým krvným tlakom či cholesterolom, osôb s alergiou na mlieko, vajcia či sóju.

Vyhýbajme sa konzumácii chleba, pečiva, cestovín, múčnikov z hladkej múky, pripravujme si ich z múčnej zmesi a z produktov značky AniFitt. Namiesto chipsov, čokolády a slaných pochúťok si dajme neochutené semená, ovocie alebo ovsenú kašu. Vyhýbajme sa príliš mastným jedlám a jedlám vysmážaným na veľkom množstve tuku.

Jedzme jedlá s vysokým obsahom vody!

Naše telo tvorí 70% vody. Ak mu chceme urobiť dobre, mali by sme prijímať potravu s vysokým obsahom vody. Tentoraz nejde o príjem tekutín, ale o kvalitu potravy.

Jedine ovocie a zelenina sa považuje za jedlo s vysokým obsahom vody, preto by našu stravu malo tvoriť 70% ovocia a zeleniny.

Voda je pre ľudský organizmus nevyhnutná, pretože pomáha vylučovať škodlivé látky a toxíny. Konzumáciou potravy s vysokým obsahom vody pomáhame pri detoxikácii organizmu, čo vedie v každom prípade k spaľovaniu tuku.

Životospráva bohatá na pohyb zaručuje:

– dobrý pocit
– dobrú kondíciu
– harmóniu tela a duše
– silnejšie svalstvo
– zlepšenie výkonu „motora“, čiže srdca a ciev
– menšie riziko výskytu osteoporózy
– správnu funkciu pľúc a dýchania
– zvyšovanie svalovej hmoty a sily
– dokonalejšie držanie tela
– lepšiu postavu
– pocit bezpečia
– flexibilitu
– viac sebavedomia
– zvýšenú schopnosť pri rozhodovaní
– schopnosť súťažiť a bojovať
– zvýšenie pracovného výkonu
– prípadne pomáha pri hľadaní opory a vytváraní medziľudských vzťahov

Ako osobná trénerka, výživová poradkyňa a trénerka aerobiku pre deti aj dospelých som presvedčená o tom, že zmenou stravovacích návykov a dostatočným pohybom deň čo deň môžeme zdolať nielen únavu, nevoľnosť a nedostatok vitamínu, ale aj množstvo chorôb.

Tréning tela, zdravá výživa a pokoj v duši spoločne vytvárajú rovnováhu, ktorá je základom zdravej životosprávy!

Je dôležité si uvedomiť, že zdravá výživa neznamená diétu a odtučňovaciu kúru, ale zmenu životosprávy.

Klikni na môj web, môžeš si tam zakúpiť všetko potrebné k zmene životosprávy – múčne zmesi a ďalšie produkty AniFitt.

Na stránke nájdeš aj množstvo dvojjazyčných tradičných receptov na spôsob AniFitt, užitočné príspevky a cvičebné videá AniFitt.