22
02
2017

Význam tukov vo výžive

Autor anifitt 0

Kto by nemal rád domáce vyprážané rezne, parížsky rezeň, perkelt a spol. Len čo sa spomenú, všetci vieme, že sú to síce chutné ale veľmi mastné jedlá. Medzi energiu dodávajúce živiny patria aj tuky, ich konzumácia pri vhodnej a vyváženej strave je nevyhnutná. Sú známe aj ich negatívne účinky, preto by sme mali dbať o to, v akom množstve a akej kvality sú tuky, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu.

Sú dôležité pre správnu funkciu nervového systému. Sú potrebné kvoli vitamínom rozpúšťajúcim sa v tukoch. Je známe, že ich nadmerný príjem zvyšuje riziko vzniku srdcovo – cievnych chorôb a po dlhšej dobe môžu zapríčiniť nadváhu. Ich nedostatočný príjem môže spôsobiť vážne poruchy v ľudskom organizme. 30% našej dennej spotreby tukov by sme mali zabezpečiť tukmi dobrej kvality a zloženia.

Tuky zvyčajne rozdeľujeme na 4 kategórie:

1. Transtuky Sú veľmi škodlivé na zdravie človeka. Nachádzajú sa v slaných a sladkých snackoch a krekroch, v polotovaroch, v margarínoch, zvyčajne pod názvom hydrogenované rastlinné tuky. Dnes už sú na trhu aj také druhy margarínu, ktoré sa vyrábajú z prírodných zložiek a nie pomocou hidrogenovaného rastlinného oleja.

2. Mastné tuky Nie sú škodlivé, ale ich nadmerný príjem sa neodporúča. Medzi ne patria tuky živočíšneho pôvodu a nachádzajú sa aj v mliečnych výrobkoch a vajciach.

3. Nasýtené mastné kyseliny Sú dobrým zdrojom energií. Chránia nás pred srdcovo – cievnymi chorobami, počas varenia – pečenia sa nepremieňajú na transtuky. Sú vhodné do redukčnej diéty, lebo pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov a v nerafinovanej forme sú vhodnou zložkou pri starostlivosti o pleť. Sem patria olivový olej a iné druhy olejov z vylisovaných semien.

4. Nesýtené mastné kyseliny Sú najužitočnejšiea najzdravšie tuky. Sú najlepším druhom energií, obsahujú veľa vitamínov. Sú veľmi dôležité esenciálne mastné kyseliny, ktoré ľudský organizmus nedokáže vyprodukovať – omega 3 a omega 6.
U detí pomáhajú zlepšovať ich schopnosť učiť sa, u dospelých pomáhajú predísť srdcovo – cievnym chorobám, cukrovke, stroke- u a iným civilizačným chorobám.

Omega 3: morské oleje, semená, sója, ľanové semienka
Omega 6: rybí olej, slnečnicový olej, čierne ríbezle