30
08
2016
gyerektaplalkozas

Výživa v detskom veku 1. časť

Autor anifitt 0

Rodina a rodičia zohrávajú dôležitú úlohu pri výchove detí a ich stravovacích návykov. To , čo sa dieťa naučí v prvých rokoch svojho detstva, si odnáša aj do dospelého veku. Ich strava by mala byť plná energie a bohatá na živiny, doplnená dostatkom pohybu. Detský organizmus vo vývoji potrebuje vyvážené množstvo bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok.
gyermek-taplalkozasBielkoviny sú tiež dôležité pre ľudský organizmus, lebo hrajú dôležitú úlohu vo vývine buniek, svalov a tkaniva. Najhodnotnejšie a nevyhnutné sú bielkoviny živočíšneho pôvodu, lebo obsahujú v dostatočnej kvalite a kvantite všetky esenciálne aminokyseliny. Z bielkovín rastlinného pôvodu niektoré aminokyseliny chýbajú. Je dobré, ak dieťa konzumuje mliečne výrobky viackrát za deň, lebo v nich sa nachádzajúci vápnik, bielkoviny a vitamíny B organizmus vo vývoji potrebuje, a taktiež sú dôležité pri tvorbe kostí a zubov. Mäso a mäsové výrobky sú nevyhnutné pri tvorbe krvi, a obsahujú aj železo, vitamíny B12, B6 a zinok. Vajcia disponujú tiež hodnotným obsahom bielkovín a vitamínu A a D, ale sa neodporúča sa dávať deťom 3-5 kusov vajec týždenne. Veľa bielkovín obsahujú aj strukoviny a obilniny.

Príjem tukov je tiež dôležitý, ale len s mierou. Majú dôležitú úlohu pri zásobovaní energie, raste a vo vývoji mozgu. Nahodnotnejšie sú tuky rastlinného pôvodu. Hydrogenovaným tukom sa vyhýbajme! Každodenné užívanie živočíšnych tukov sa kvôli obsahu cholesterolu neodporúča. K tukom sagyerek-taplalkozas dostávame konzumáciou mäsa a mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov, olejnatých semienok a rýb. Morské ryby, bohaté na omega-3, sú nielen zdravým zdrojom tukov, ale aj plnohodnotných bielkovín. Odporúčajú sa podávať na jedálenský stôl 2 – 3 x týždenne, lebo okrem tukov a bielkovín obsahujú aj vitamín D, želežo, zinok a horčík.

Sacharidy tiež dodávajú energiu potrebnú ku každodennému životu. Ich nadmerné množstvo uskladňuje organizmus vo forme tukov. Preto si zvoľme celozrnný chlieb a celozrnné pekárenské výrobky, neochutené ovsené vločky, alternatívne obilniny, čerstvé ovocie a zeleninu. Ak je to možné, ku každému jedlu podávajme čerstvé sezónne ovocie či zeleninu. Sú v podstate základom stravy dieťaťa. Majú vysoký obsah vlákniny, vitamínov (C, K, beta – karotén) a minerálnych látok ( horčík, draslík), vďaka tomu chránia zdravie dieťaťa. Môžeme ich podávať surové, dusené, varené, vo forme šalátu, prílohy, polievok či prívarkov hoci aj viackrát denne.

Príjem vlákniny potravou je pre zdravie dieťaťa nevyhnutný. Majú pozitívny vplyv na trávenie, preto znižujú riziko  vzniku obezity.

Z minerálnych látok je najdôležitejší vápnik. Je základom zubov a kostí. Snažme sa o to, aby si naše deti obľúbili  bielegyerek-taplalkozas jogurty bez cukru, kefír, tvaroh a mliečne nápoje už odmalička. Nížkotučný tvaroh či biely jogurt môžeme osladiť aj podomácky, ovocím či prírodným sladidlom. Sú nezanedbateľné aj ostatné druhy minerálnych látok, ako sodík, draslík, železo a horčík. Sodík sa dostáva najčastejšie na jedálenský stôl vo forme kuchynskej soli. Nadmerné solenie však nie je príliš zdravé. Uprednostňujme druhy prírodnej, nerafinovanej soli.

Príjem tekutín u detí by mal byť minimálne 1,5 L denne. Ich organizmus je schopný zásobovať menšie množstvo tekutín, preto by mali piť častejšie. Najideálnejšie sú čerstvé domáce ovocné či zeleninové šťavy, nesýtené minerálky a domáca limonáda. Vyhýbajme sa cole a presladeným nápojom. Obsahujú totiž nadmerné množstvo cukru, a poškodzujú zuby aj celý organizmus dieťaťa.