31
08
2016

Výživa v detskom veku 2. časť

Autor anifitt 0

Cieľom rozumného stravovania v detskom veku je zabezpečiť zdravý telesný a duševný vývoj detí, ako aj obranyschponosť voči chorobám a zlepšovať obranyschopnosť ich organizmu. Ak sa to neuskutoční, nevhodné stravovacie návyky môžu viesť k poškodzovaniu zdravia.

taplalkozas-gyerekkorbanU detí je veľmi dôležitá racionálna výživa aj preto, lebo ich organizmus je shopný skladovať menšie množstvo energie a tekutín. Preto je dôležité, aby jedli častejšie ako dospelí. Desiata a olovrant musia byť v každom prípade súčasťou ich všedných dní. Zvýši sa ich schopnosť sústrediť sa a ich intelektuálny výkon. Detský organizmus vo vývoji potrebuje vyvážené množstvo bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. V jedálničku majú svoje miesto všetky jedlá a potraviny, ale len s mierou a primerane veku dieťaťa. Pozor na množstvo skonzumovaných tukov, cukrov a soli, lebo ich nadmerné užívanie nemá dobrý vplyv na zdravie človeka ani v detskom, ani v dospelom veku. To vo veľkej miere závisí aj od nás, matiek. Ak už od útleho veku vedieme naše deti ku konzumácii menej slaných a sladkých jedál, a vyhýbame sa hydrogenovaným tukom a rafinovaným sacharidom, budú si z nás naše deti brať príklad a môžeme tak chrániť zdravie ďalších generácií.

Moje tipy na raňajky: chlebíčky so zeleninovou, mäsovou či vajíčkovou nátierkou a s čerstvou zeleninou, detská šunka, nízkotučný syr, ovsená kaša s čerstvou zeleninou, domáce sladké pečivo

Poznámka:
Prečo by sme dávali deťom presolené či presladené pečivo dostupné v obchodoch, ak im môžeme upiecť domáce pekárenské výrobky bez pridaného cukru či iných konzervantov?

Moje tipy na olovrant: surové ovocie s bielym jogurtom, syrom či tvarohom, alebo zelenina s plátkami detskej šunky, ovocný či zeleninový coctail

Poznámka:
Namiesto chipsov, keksov či čokolády podávajme neochutené zeleninové chipsy, olejnaté semienka. Vyhýbajme sa krémovým a presladeným koláčom, pripravme si domáce koláče, zmrzlinu a iné múčniky.

taplalkozas-gyerekkorbanObed a večera: Zeleninová polievka by sa mala dostávať na jedálenský stôl každý deň. Ak by ju deti odmietali jesť, zeleninu rozmixujme a skúsme im ponúknuť zeleninové  krémové polievky. Zelenina je aj v podobe prívarkov veľmi výživná, ale pripravujme ich bez zápražky, zahusťovaním, habarkovaním. Zelenina je chutná aj vo forme šalátov ako príloha k mäsu či rybám alebo k zeleninovým fašírkam. Medzi zdravé prílohy dobrej kvality patria aj celozrnné cestoviny, cestoviny durum, hnedá ryža, pohánka, proso, amarant, quinoa. Pred pečením vo veľkom množstve tuku uprednostňujme grilovanie a dusenie, používajme varné vrecká. Kuchynskú soľ a štipľavé koreniny nahraďme himalájskou soľou, bazalkou tymiánom, rozmarínom, petržlenovou vňaťou, a pod.

Poznámka:
Zapojme naše deti do prípravy jedál. Dajme im čistiť zeleninu, urobiť šalát, vymiešať piškótové cesto či pripraviť ovocný pohár.