28
09
2017
anifitt-xylitol-min

Všetko o xylitol AniFitt

Autor anifitt 0

anifitt-xylitol-minSladiaci účinok xylitolu je rovnaký ako v prípade klasického bieleho cukru. Je vhodný aj pre diabetikov, pretože jeho glykemický index je nízky. (GI =12) Je dokázané, že na hladinu inzulínu má len minimálny vplyv.

Xylitol je výborný na varenie a pečenie. 25 – 50% jeho množstva sa vstrebáva v tenkom čreve, zvyšok sa dostáva do hrubého čreva. Preto u tých, ktorí trpia citlivosťou, sa môžu vyskytnúť hnačky a plynatosť. Tento problém je však v tomto prípade miernejší, ako v prípade sorbitolu, preto vás to nemusí v žiadnom prípade odradiť od jeho vyskúšania. Denná dávka konzumovaného xylitolu sa odporúča zvyšovať postupne a xylitol môže odstrániť črevné príznaky aj u citlivých osob. Hlavne u detí dbajte o postupné zvyšovanie dávky xylitolu.

Xylitol neškodí zubom, zabraňuje vzniku zubného kazu. Jeho pravidelná konzumácia vracia zubom stratené minerálne látky. Keďže baktérie v ústach nevytvárajú kyseliny, hladina PH v ústach neklesá.

Používa sa na sladenie žuvačiek, sladkostí, nápojov aj zubnej pasty. Samotný xylitol sa samozrejme používa aj ako stolové sladidlo.
Xylitol sa považuje aj za probiotikum. Je vedecky dokázané, že žuvačka s obsahom xylitolu znižuje u detí riziko vzniku zápalu stredného ucha.

Xylitol v porovnaní s repným cukrom (GI = 65) a s glukózou (GI = 100) má výrazne nižší glykemický index (GI = 13).

Rovnako ako Erytritol alebo eritrit, aj xylit patrí medzi cukrové alkoholy. Jeho sladiaci účinok je 80% – ný v porovnaní so sladiacou silou klasického kryštálového cukru. Xylitol sa vstrebáva v tenkom čreve, preto nespôsobuje črevné ťažkosti a má nulový obsah kalórií.