31
03
2017
quinoa-500g

Všetko o quinoa AniFitt

Autor anifitt 0

Prečo sa odporúča konzumácia quinoa?

quinoa-500gQuinoa je jednou z obilnín, obsahujúca čo najviac živín a minerálnych látok.

Obsahuje množstvo dôležitých vitamínov, vitamíny B1, B2, B3, C, E a betakarotén. Posledné tri druhy vitamínov sú dôležitými antioxidantmi, preto značne prispieva k odstráneniu vplyvu voľných radikálov. Práve preto sa odporúča hlavne pre športovcov, a môže byť užitočnou zložkou preventívneho jedálnička nádorových ochorení.

Spomedzi minerálnych látok je bohatá najmä na vápnik, horčík, železo, draslík, fosfor, okrem toho obsahuje aj zinok. Práve vďaka svojmu vysokému obsahu minerálnych látok prevyšuje obilniny, ako pšenica, jačmeň, ovos alebo ryžu.
Jej obsah tuku je v porovnaní s obilninami vyšší, skladá sa prevažne z nenasýtených mastných kyselín. Je pomaly sa rozkladajúcim zdrojom sacharidov, s množstvom vlákniny.
Obsahuje všetky dôležité esenciálne aminokyseliny. Má značný obsah lyzínu, cysteínu a metionínu.

Jej obsah bielkovín: 13,3 – 15,2 %
Porovnanie: v prípade ryže je to 7,4 % a pšenice 11,7 %

Má aj alkalizačný účinok, v tom sa podobá divokej ryži, amarantu a naklíčeným semenám.

Odporúča sa pre vegánov a vegetariánov, je vhodnou náhradou bielkovín živočíšneho pôvodu. Môžu ju konzumovať bez obáv aj diabetici, osoby trpiace zápchou, osoby na redukčnej diéte a tehotné ženy. Quinoa neobsahuje glutén, preto ju môžu konzumovať aj osoby s celiakiou. Je vhodnou zložkou detoxikačných kúr. Ak sa rozhodneš pre detoxikačnú kúru pečene, nezabudni si zaobstarať “ dávku “ quinoa!

Ako ju pripraviť?

Prvým krokom je zaliať ju vriacou vodou a nechať odstáť asi 10 minút. Potom quinou dáme do cedidla, pustíme studenú vodu a pod tečúcou vodou ju dôkladne prepláchneme, kým sa neodstráni z nej penistá vrstva. Následne quinou pripravujeme rovnako ako ryžu.
Na kokosovom tuku AniFitt opražíme, zalejeme vriacou vodou a pod pokrievkou podusíme.

Je vhodná aj ako príloha, k šalátom, k musli a k pundingom. Dokonale sa hodí aj na prípravu bezlepkového pečiva.

grillcsirke-quinoaval