31
03
2017
pseno-min-500g

Všetko o pšeno AniFitt

Autor anifitt 0

Prečo sa odporúča konzumácia pšena?

pseno-min-500gPšeno je veľmi bohaté na vitamíny B, obsahuje okrem iného aj niacín, kyselinu listovú, riboflavín a thiamín. Práve vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu B dobíja ľudský organizmus energiou a má priaznivý vplyv na zdravie pleti, vlasov a nechtov človeka.

Je to obilnina, bohatá na horčík. Je dokázané, že táto minerálna látka dokáže udržať na uzde astmu, resp. pomáha zmierňovať záchvaty migrény a znižovať krvný tlak. Je hodnotné aj pre svoj vysoký obsah mangánu, fosforu a železa.

Pšeno je dôležitým zdrojom tzv. fitochemikálií. Fitochemikálie sú bioaktívne zlúčeniny, ktoré vyvíjajú špeciálny ochranný účinok v potravine, v spolupráci s jej rôznymi zložkami. Fitochemikálie pomáhajú v tom, aby sa hladina “ zlého “ cholesterolu znížila a “ dobrého “ cholesterolu zvýšila.

Je výborným antioxidantom. Antioxidanty sú oxidáciu zabraňujúce látky, dokážu zneškodniť vplyv voľných radikálov. Najväcším nepriateľom voľných radikálov sa nazýva pšeno. Tento druh obilniny totiž chráni ľudský organizmus pred poškodením buniek, zabraňuje starnutiu, posilňuje imunitný systém, znižuje riziko výskytu porúch srdcovej činnosti.

Pšeno môže byť obľúbeným jedlom vegetariánov, lebo je veľmi bohaté na bielkoviny. 50 g pšena denne dodáva ľudskému organizmu 12% potrebných bielkovín. Vďaka alkalizačnému účinku pomáha udržať hodnotu pH v rovnováhe, čo je dôležité kvoli posilňovaniu imunitného systému.

Pšeno sa považuje za liek žalúdka, lebo neobsahuje glutén, môžu ho konzumovať aj osoby s celiakiou, aj osoby citlivé na laktózu. Pšeno má nízky obsah kalórií. Dlhšie zabezpečuje pocit sýtosti, preto je ideálnou potravou pre osoby na redukčnej diéte. Konzumácia tejto obilniny sa odporúča aj pre tehotné ženy, osoby zotavujúce sa z choroby, aj pre osoby, ktoré sa chcú vyhnúť akýmkoľvek ochoreniam.

Ako si pripraviť pšeno?

Pšeno pred dusením v každom prípade zalievajme vriacou vodou a nechajme odstáť asi 10 minút. Za ten čas stráca zo svojej horkastej príchute. Po 10 minútach namáčania scedíme a prepláchneme studenou vodou.
Medzitým do vriacej vody pridáme pšeno a dochutíme podobne, ako keď pripravujeme ryžu. Necháme opäť zovrieť, znížime oheň a pod pokrievkou podusíme domäkka. Za ten čas pšeno vsiakne do seba vodu. Potom nádobu stiahneme z ohňa a počkáme, kým pšeno úplne vychladne, vtedy je totiž chutné a lahodné.

Tento základ môžeme použiť v podstate k čomukoľvek, k príprave sladkých aj slaných jedál. Pšeno je vhodné aj ako hlavné jedlo, príloha, je vhodným základom kaše, pudingov a rôznych múčnikov. Dusené proso v dobre uzavretej nádobe vydrží v chladničke aj 3 – 4 dni. Odporúča sa pripraviť si vačšiu porciu pšena naraz a použiť ho do rôznych druhov jedál aj počas viacerých dní.