16
03
2018
anifitt-prosova-muka-min

Všetko o prosovej múke AniFitt

Autor anifitt 0

anifitt-prosova-muka-minJedná sa o múku s krupicovou textúrou bledožltej farby, ktorá má sladkú príchuť. Prosová múka je známym liekom žalúdka. Jej vysoký obsah vlákniny rozpustnej vo vode očisťuje črevnú mikroflóru a reguluje hladinu cukru v krvi. Má vyslovene alkalizujúci efekt. Kremík a oxid kremičitý nachádzajúce sa v nej pomáhajú zachovávať kvalitu pleti, vlasov a nechtov. Zúčastňujú sa aj na tvorbe kostí. Popri veľkom množstve oxidu kremičitého obsahuje aj fluór, síru, fosfor, železo, horčík, draslík a zinok. V samotnej rastline pšeno sa minerálne látky a stopové prvky nachádzajú vo veľmi jemnej forme, preto ich pšeno dokáže ľudskému organizmu v prípade nedostatku dodať, ale je schopné ich v prípade potreby aj vylúčiť.

Pšeno je významným zdrojom tzv. fitochemikálií, bioaktívnych zlúčenín, ktoré vyvíjajú špeciálny ochranný účinok v určitých potravinách, a prispievajú aj k tomu, aby hladina „dobrého“ cholesterolu stúpala a hladina „zlého“ cholesterolu klesala.

Je výborným antioxidantom. Dokáže zneškodniť voľné radikály, preto sa pšeno považuje za ich najväčšieho nepriateľa. Tento druh obilniny totiž chráni organizmus pred poškodením buniek, pred starnutím, posilňuje imunitný systém a znižuje riziko výskytu srdcových problémov.

Pšeno sa môže stať obľúbeným v kruhu vegetariánov, pretože obsahuje veľa bielkovín. 50 g pšena denne zabezpečuje až 12% potrebných bielkovín.

Neobsahuje glutén, preto ho môžu konzumovať bez obáv aj celiatici a osoby s intoleranciou na laktózu. Má nízky obsah kalórií, zabezpečuje pocit sýtosti, preto je ideálnou potravou pre všetkých, ktorí chcú schudnúť. Táto obilnina je vhodná v podstate pre každého, aj pre chorých ľudí a tehotné ženy.

Prosová múka, v kombinácii s iným druhom múky v pomere 50:50, je vhodná do akéhokoľvek jedla ako náhrada tradičnej múky. Môžeme si z nej pripraviť chlieb, pečivo, koláče, zákusky, ale aj palacinky, halušky a obaľované jedlá.