18
08
2017
www.cerealfit.it

Vo veľkom množstve škodlivá, v obmedzenom množstve nevyhnutná – kuchynská soľ

Autor anifitt 0

Počas varenia je pre každú gazdinku prvoradým a najčastejším ochucovadlom kuchynská soľ. Existuje naozaj len zopár druhov jedál, ktoré sa pripravujú bez použitia soli. Nie je v tom žiaden problém, soľ je totiž v obmedzenom množstve nevyhnutná pre správnu funkciu ľudského organizmu.
Kuchynská soľ je zlúčenina sodíka a chlóru v pomere 60% a 40%. Sodík zadržuje v tele vodu. Reguluje tlak tekutín v tele, to znamená, že pomáha v tom, aby bunky boli pekné a pevné. Chlór je súčasťou žalúdočnej kyseliny, preto hrá dôležitú úlohu pri trávení. Sodík – okrem iného – je dôležitý pri správnej funkcii nervov a svalov. Bez neho by sme neboli schopní vykonať nič, na čo myslíme. Okrem toho reguluje krvný tlak, aktivuje určité druhy enzýmov, pomáha osobám trpiacim depresiami a poruchami spánku, zabraňuje kŕčom, očisťuje pľúca priedušky.

www.biowellnatura.huZdôrazňujem, že tieto priaznivé účinky platia len v prípade obmedzeného množstva prijatej kuchynskej soli. Potrebné množstvo sodíka pre dospelý ľudský organizmus je 2 – 3 g, čiže jedna čajová lyžička. Je dôležité dodržať toto množstvo, priveľa soli totiž dokázateľne zvyšuje krvný tlak. Dlhodobo zvýšené množstvo prijatého sodíka zvyšuje množstvo krvi v cievach. Tým, že sa cievy už nedokážu roztiahnuť, vzniká vysoký krvný tlak. Dlhodobo vysoký krvný tlak má nepriaznivý vplyv na činnosť srdca, pterože núti srdce k zvýšenej činnosti a môže poškodiť aj stenu ciev. Cievy sa kvôli nahromadeným usadeninám upchávajú, čo zvyšuje riziko vzniku infarktu a stroke – u.
Mozgová príhoda a stroke sú treťou najčastejšou príčinou smrti, ktorú spôsobuje vysoký krvný tlak.

Nadmerná konzumácia soli môže viesť aj ku vzniku rakoviny žalúdka. Je vedecky dokázané, že výskyt žalúdočných vredov a nádorových ochorení žalúdka je častejší u konzumentov nadmerného množstva soli.

Zvýšený krvný tlak má nepriaznivý vplyv aj na činnosť obličiek. Jednou z úloh obličiek je vnímať príjem soli do ľudského organizmu. Po nejakom čase však obličky už nie sú schopné vylúčiť s vodou aj nadbytočné množstvo soli.

Ďalším škodlivým dôsledkom sú aj zápchy, poruchy spánku a únava.

Ak chceme znížiť konzumáciu soli, nahrádzajme ju bylinkami (pór, petržlen, zeler, majorán, bazalka, ligurček, kôpor, pažítka, estragón) a jedlo nikdy nesoľme bez ochutnania. Mali by sme skontrolovať množstvo skrytej soli v jednotlivých potravinách a surovinách, pretože ich konzumáciou sa soľ dostáva do ľudského organizmu aj bez solenia jedál. Je pre nás užitočné, ak poznáme tie potraviny, ktoré majú vysoký obsah soli (chlieb a pečivo, šunka, saláma, slanina, syry, ochucovadlá, konzervy, snacky, dressingy).

Už takmer v každom obchode sú dostupné rôzne náhrady soli a väčšie hypermarkety ponúkajú už aj potraviny s nízkym obsahom soli a sodíka. Taká je napríklad soľ s nízkym obsahom sodíka a vysokým obsahom draslíka, v ktorej chlorid sodný nahrádza chlorid draselný.
Používajme nerafinovanú morskú soľ, himalájsku soľ, čiernu soľ.

Zdroj textu:www.kemkh.hu