12
01
2018

V krátkosti o antioxidantoch

Autor anifitt 0

Význam slova antioxidant je oxidácia, zabraňujúci, spomaľujúci. Jedná sa o také zlúčeniny, ktoré ochránia náš organizmus od zničujúceho účinku voľných radikálov.

Antioxidanty zaraďujeme do dvoch skupín. Do prvej skupiny patria enzýmy a koenzýmy, ktoré náš organizmus produkuje, do druhej skupiny sa dostávajú zlúčeniny dostávajúce sa do organizmu príjmom potravy (napr. vitamíny A, C, E, selén, atď.).

K rozmnožovaniu voľných radikálov prispieva aj fajčenie, stres, konzumácia drog a alkoholu, rôzne druhy ožarovania, ako aj konzumácia chemický znečistených potravín.

Ak je v našom organizme hladina antioxidantov nízka a počet voľných radikálov vysoký, môžu sa objaviť srdcovo – cievne choroby či nádorové ochorenia, a môžeme rátať aj s poškodením očí, nervovej sústavy či kĺbov.

Hladina antioxidantov sa meria laboratórnymi vyšetreniami krvi a kožných tkaniv. Výsledky vyšetrení sú v mnohých prípadoch pod spodnou hranicou. Konzumáciou jedál obsahujúcich antioxidanty a konzumáciou vitamínov môžeme zlepšiť tieto výsledky. Hladinu antioxidantov môžeme zvýšiť pitím zeleného či červeného čaju alebo kávy.

Zdravý jedálniček bohatý na ovocie a zeleninu má dôležitý význam, ale k dosiahnutiu optimálnej hladiny antioxidantov sú v dnešnej dobe potrebné už aj výživové doplnky. Konzumáciou prípravkov a produktov s obsahom antioxidantov pomáhame nášmu organizmu v boji proti voľným radikálom, ale zároveň spomaľujeme starnutie našich buniek a môžeme sa vyhnúť mnohým ochoreniam.

antioxidansok-2Jedlá obsahujúce antioxidanty môžeme pripraviť použitím nasledujúcich surovín:

zelenina: špenát, kapusta, brokolica, strukoviny, paradajky, petržlen, cesnak, uhorka, šalát
ovocie: čierne ríbezle, čučoriedky, hrozno, pomaranč, slivky, maliny
strukoviny: fazula, zelená fazuľa, sójová fazuľa
semienka: slnečnicové semienka, orechy, arašidy, pistácie, mandle

Pri príprave jedál podľa možnosti používajme kokosový tuk. Konzumácia červeného vína a čo najtmavšej čokolády taktiež priaznivo pôsobí na naše zdravie. Odporúčaná denná dávka je 1-2 dl vína a 2 x 30 g čokolády.

Účinok hore uvedených antioxidantov na náš organizmus je jednoznačne pozitívny, a tým vo veľkej miere pomáhajú zachovať naše pevné zdravie.

Prevencia a víťazstvo nad už existujúcou chorobou sú možné tiež vďaka ochrane antioxidantmi.

Antioxidanty hrajú dôležitú úlohu už aj pri obyčajnej nádche, ako aj pri závažných nádorových ochoreniach, veď každý vitamín sa považuje za antioxidant.

Vedci zistil, že istým druhom rakoviny pomáha predchádzať konzumácia dostatočného množstva antioxidantov. Prírodné antioxidanty pomáhajú najviac imunitnému systému. Ani syntetické antioxidanty nie sú zlé, ale ich nadmerná konzumácia môže viesť k predávkovaniu.

Ochrana antioxidantmi je pre náš organizmus nevyhnutná. Bez nej veľmi rýchlo starne nielen naša pokožka, ale aj naše vnútorné orgány. Zdravou výživou môžeme pomôcť zastaviť tento proces.

Pri zdravej výžive sa považujú produkty AniFitt za výborných partnerov, veď pri ich vývine bol prvotným dôvodom práve ich priaznivý vplyv na zdravie človeka. Práve preto sú bez pridaných chemikálií, farbív a konzervantov, a popritom disponujú nízkym obsahom sacharidov.