06
07
2016
lételemünk a folyadék

Tekutiny a ich nevyhnutnosť pre ľudský organizmus

Autor anifitt 0

Príjem a výdaj tekutín zabezpečujú riadne fungovanie nášho organizmu. 70% ľudského tela tvorí voda. To znamená že tekutiny sú pre nás nevyhnutné a v podstate bez nich by sme nedokázali existovať.

Popri tom má voda rozhodujúci význam v mnohých zmysloch. Slúži ako rozpúšťadlo v bunkách aj mimo nich. Transportuje výživné látky, reguluje telesnú teplotu.

folyadekfogyasztasAbsorbovanú tekutinu transportuje krvný obeh najprv do pečene a následne sa rozprúdi do celého tela. Značná časť sa uskladní v pečeni, vo svalstve, v podkožnom spojivovom tkanive. Odstraňuje toxíny a iné odpadové látky a ochraňuje orgány v ľudskom tele.
Tekutiny zabezpečujú aj optimálny krvný tlak a riedenie moču. Práve preto nie je vôbec jedno, akú kvalitu, čistotu a zloženie majú tekutiny, ktorými vyživujeme náš organizmus.
V prípade, ak je príjem tekutín nižší ako ich výdaj, môže dôjsť k nedostatku tekutín, čo spôsobuje mnohé nepriaznivé príznaky, ako napr. únavu, slabosť vyčerpanosť, závraty, bolesti hlavy, zmätok, nepokoj, dýchavičnosť, svalové kŕče a pocit búšenia srdca. Dokonca môže dôjsť aj k dehydratácii. To hrozí najmä u malých detí a u starých ľudí,preto by sme mali dávať pozor na nich.
Tak ako neexistujú rovnakí ľudia, ani rovnaké ľudské organizmy, čiže každý človek potrebuje odlišné množstvo tekutín. Toto množstvo ovplyvňuje vek, pohlavie, teplota prostredia, pracovná činnosť, potenie (opaľovanie, sauna, atď), vracanie, hnačky, horúčka, alkoholické nápoje a obsah soli jednotlivých jedál.

Ľudský organizmus je odolnejší proti hladu ako proti smädu. To znamená, že smäd môže zapríčiniť po niekoľkých dňoch aj smrť. Dospelý človek potrebuje cca 2 – 3 litre tekutín, ktoré dodáva svojmu telu pitím a jedením. Našťastie smäd možno uhasiť rôznymi druhmi tekutín, ale u niektorých treba dodržať to správne množstvo.

Svoju dennú potrebu tekutín najvhodnejšie zabezpečíme čistou vodou alebo minerálkou, lebo nemajú veľa kalórií, ale obsahujú minerálne látky. Voda z vodovodu dokonca obsahuje aj vápnik, horčík a fluór.

Ak sa rozhodneme pre ovocné či zeleninové šťavy, zvoľme si ich neochutenú 100% verziu, ale najlepšie je, ak si ich pripravíme sami doma. Pitím zeleninových či ovocných štiav dodávame nášmu organizmu energiu, uhľohydráty, vlákniny, minerálne látky a vitamíny. Vyhýbajme sa druhom s nízkym obsahom ovocia a zeleniny a presladeným nápojom.
Asi 90% mlieka tvorí voda, no popritom obsahuje aj bielkoviny, tuk, minerálne látky a vitamíny. Je dôležitou súčasťou výživy, hlavne u detí. Ochutené druhy mliečnych nápojov ako je kefír, acidofilné mlieko či jogurtové nápoje sú veľmi dobré z hľadiska príjmu tekutín, ale niektoré majú zvýšené množstvo cukru a tuku. Mali by sme sa vyhýbať aj sladeným nápojom.

Oveľa vhodnejšie sú zelené a ovocné čaje. Väčšina ľudí ich pije s cukrom, s citrónovou šťavou, s medom alebo bez ochutenia. Ale treba pripomenúť, že citrón v horúcom čaji stratí svoj obsah vitamínu C. Namiesto cukru sa odporúča používanie sladidiel.

Neprehliadnime ani účinky kávy, v dnešnom uponáhľanom svete totiž zvykneme vypiť aj 3 – 4 šálky kávy denne. Toto množstvo však môže zapríčiniť už aj nespavosť, búšenie srdca, chvenie rúk a nepokoj.

Je dôležité, aby sme v záujme rovnováhy nášho organizmu zabezpečili dostatočné množstvo tekutín tekutinou dobrej kvality.