22
08
2016
etkezes

Stravovanie doplňujúce tréningy

Autor anifitt 0

Ak si sa rozhodla aj ty, že tohtoročnú plážovú sezónu chceš začať sviežo a fit, prípadne by si sa chcela zbaviť svojich nadbytočných kíl, tento príspevok je tu jednoznačne pre Teba. Ako som to už viackrát na viacerých miestach zdôrazňovala, prvým a najdôležitejším krokom zmeny životosprávy je zmena stravovania. Potom nasleduje dostatočné množstvo pohybu, ktoré hrá dôležitú úlohu nielen pri zachovávaní nášho zdravia a zbavovaní sa nadbytočných kíl, ale aj pri udržaní tohto stavu na dlhú dobu.
Ak aj v tvojom živote nadišiel čas na zmenu životosprávy, tento príspevok je tu jednoznačne pre Teba.

Ak si začiatočník a nevieš si rady, ako začať s cvičením a s pohybom, prečítaj si príspevok s názvom „Moje rady pri cvičení pre začiatočníkov“ na mojom blogu.

Vôbec nie je jedno, aký je Tvoj štýl stravovania popri pravidelných tréningoch. Darmo budeš pravidelne cvičiť bez toho, aby si dbala o správne stravovanie popri ňom. Počas tých dní, keď si rozhodnutá športovať, je veľmi dôležité vytvoriť si stravovanie, ktoré zabezpečuje dostatok potrebných živín pre Tvoj organizmus, dodáva Ti potrebnú energiu počas tréningov, ale zároveň nezaťažuje Tvoj tráviaci systém. Možno to znie na prvé počutie komplikovane, ale ver mi, že nie je! Ak si pozorne prečítaš moje odporúčania a prísne ich aj dodržíš, nebude s tým žiadny problém!

Pvé a najdôležitejšie pravidlo, ktoré si musíš uvedomiť a pochopiť, je: NEHLADUJ! Snaž sa stravovať minimálne päťkrát denne. Dbaj o kvalitu, nie o kvantitu jedla! Raňajky, obed a večeru by sme nemali vynechať v žiadnom prípade. Mali by obsahovať kompletný zdroj bielkovín, čerstvé ovocie a zeleninu, mäso, ryby, syry, vajcia, mlieko, jogurt, kefír, smotanu, atď.

edzesek-melletti-taplalkozasKaždý deň by sme mali začať vyváženými raňajkami. Mala by si na ne nájsť vždy čas, aj keď sa často ponáhlaš. Na raňajky vhodné sacharidy sú celozrnný chlieb a pečivo, ovsené vločky či burizóny.
Môj tip: Priprav si jednoduchú ovsenú kašu s čerstvým ovocím, nízkotučný tvaroh s ovocím či chlebíčky AniFitt so zeleninovou nátierkou. Pri obede nezabúdaj ani na polievku, ktorá je výživná a tiež zabezpečuje príjem potrebných tekutín pre Tvoje telo. K mäsu so zeleninovou oblohou si môžeš zvoliť proso, quinou, kuskus, cestoviny durum, celozrnné cestoviny, bulgur či špaldovú tarhoňu. Výdatné jedlá sú zeleninové fašírky alebo ryba so zeleninou. Pri večeri uprednostňuj zeleninu, rôžne druhy mäsa, chutné domáce šaláty bez iného druhu prílohy, prípadne zeleninové polievky.

Nesmieš zabúdať ani na tzv. doplňujúce stravovanie – desiatu a olovrant. Na desiatu je dostačujúce zjesť biely jogurt  či tvaroh s čerstvým ovocím, domáci ovocný coctail alebo samotné čerstvé ovocie. Je veľmi dôležité čo a kedy ješ pred tréningom a po ňom. Ako doplňujúce stravovanie medzi troma hlavnými stravovaniami je ideálne, ak začleníme do nášho jedálnička za hrsť olejnatých semienok. Môžu to byť orechy, kešu oriešky, tekvicové semienka alebo mandle.

Hodinu – dve hodiny pred cvičením by si mala niečo zjesť, čo Ti dodá potrebnú energiu. Ale to je samozrejme individuálne, lebo niekto je schopný jesť ešte aj 30 minút pred tréningom, iní sa zas cítia unavení a „ťažkí“. Na stravovanie pred tréningom sa dokonale hodí sendvič s morčacou šunkou (samozrejme z chleba AniFitt), pšenová kaša, koláč AniFitt, ovsené vločky, toast AniFitt (z chleba AniFitt), jeden jogurt alebo jedno ovocie. Závisí to v každom prípade od samotného jedinca.

edzes-etkezesPočas tréningu aj po ňom je najdôležitejší dostatok tekutín a „natankovanie“ organizmu. Nezabudni 30 minút po tréningu niečo zjesť. V opačom prípade Tvoj organizmus bude spalovať svaly, takže škoda času a energie, ktoré si venovala cvičeniu či športu. Ak chceš formovať svoje telo, po tréningu by mala dominovať konzumácia bielkovín. Vyhýbaj sa aj konzumácii tzv. dobrých sacharidov. V každom prípade sa považuje za sýte a výživné jedlo napr. ľahký kurací šalát s olejnatými semienkami alebo zeleninový šalát s tuniakom resp. rôzne jedlá pripravené z pšena alebo z quinoa, práve pre ich vysoký obsah bielkovín a nízky obsah kalórií.

Popri stravovaní nezabúdaj ani na dostatočný príjem tekutín. Odporúčaná denná dávka je 2,5 – 3 L, vo forme nesýtenej a jemne sýtenej minerálnej vody, čajov, zeleninových či ovocných štiav.

Ak odteraz chceš aj ty vykúzliť fit recepty na jedálenský stôl, klikni a smelo si vyberaj spomedzi stoviek receptov AniFitt.