28
03
2018
anifitt-gm-semienkova-min

Predstaví sa Vám bezlepková múčna zmes AniFitt na tmavý chlieb so semienkami

Autor anifitt 0

anifitt-gm-semienkova-minBezlepková múčna zmes AniFitt na hnedý chlieb so semienkami je verná filozofii doterajších produktov, čiže neobsahuje žiadne prísady, konzervanty ani farbivá. Je vhodná na začlenenie do diéty osôb s potravinovou alergiou či intoleranciou. Výnimkou sú alergici na sezamové semienka. Samozrejme aj táto múčna zmes má nízky obsah sacharidov a každá jedna jej zložka je bezlepková. Je vhodná do jedálnička osob s potravinovými alergiami, vegetariánov či vegánov. Neobsahuje mlieko, vajcia, sóju, kukuricu, droždie, zemiaky, ryžu ani pridaný cukor. Jej hlavnou zložkou je tapioková múka – vyrobená z manioky – ktorá má mnoho priaznivých účinkov. Má vysoký obsah vlákniny, znižuje pocit hladu, pomáha pri vylučovaní tuku z ľudského organizmu, znižuje krvný tlak. Ľudskému organizmu pridáva užitočnú energiu, stimuluje funkciu mozgu. Priaznivo vplýva na nervovú sústavu, je účinná proti stresu a podporuje celkové zdravie človeka. Obsahuje proteín, vďaka tomu pomáha posilňovať svalstvo, aby bolo ohybnejšie a vyživuje tkanivá. Obsahuje meď a horčík, preto zabraňuje vzniku osteoporózy. Znižuje riziko výskytu srdcovo – cievnych chorôb, infarktu či porážky. Ďalšou zložkou múčnej zmesi je prosová múka, ktorá je liekom žalúdka. Očisťuje črevá, ochraňuje pokožku a nechty. Reguluje hladinu cukru v krvi, vitalizuje pľúca a dýchanie. Múčna zmes obsahuje aj skorocel, znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, pomáha pri liečbe zápchy a glukózovej intolerancie. Je schopná vsiaknuť veľké množstvo vody, preto zabezpečuje pocit sýtosti. Je vedecky dokázané, že môže pomôct aj pri chudnutí.

blog-1Múčnu zmes sme obohatili aj o melivo z ľanových semienok, o ľanové a sezamové semienka. V prípade, ak si z nej doprajeme dostatočné množstvo, ľanové semienka sú schopné zabrániť usadzovaniu tukov na stenách ciev, čím sa ochraňujú kapilárne cievy a cievy v mozgu a v obličkách. Priaznivo pôsobia na ochorenia kĺbov, „naolejujú“ totiž chrupavky. Majú priaznivý vplyv aj na pečeň, pomáhajú totiž vylučovať toxíny z organizmu, ako aj na pleť. Vďaka vysokému obsahu vlákniny ľanové semienka pomáhajú pri trávení a liečia zápchy. Pomáhajú ľudskému organizmu aj v tom, aby dokázal spaľovať väčšie množstvo tuku a premieňať ho na energiu. Čiže môžu byť prirodzenou pomocou pri nadváhe a obezite. Sezamové semienka obsahujú značné množstvo vitamínov A, B1, B2 a E.
Sú veľmi bohaté na vápnik, ale sú významným zdrojom aj iných minerálnych látok, ako sú draslík, fosfor, horčík, železo. Vďaka svojmu obsahu lecitínu a sezamínu sa ich konzumácia odporúča aj pre osoby s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, pretože znižujú hladinu cholesterolu, chránia tým srdce a cievne steny. Ich konzumáciou môžeme posilniť aj nervové tkanivá, srdcové svalstvo a premôcť únavu či nespavosť. Sezamové semienka výborne liečia aj ochorenia pečene či žlčníka, ich pravidelnou konzumáciou sa môžeme ľahšie zbaviť menších žlčníkových kameňov. Okrem toho disponujú schopnosťou omladzovania, obnovujú bunky v tele a urýchľujú aj látkovú výmenu. Vďaka svojmu vysokému obsahu vápnika sa stávajú naše kosti silnejšími, naše zuby a vlasy zdravšími.
Múky zo semien a olejnaté semená sú cenné kvôli svojmu obsahu esenciálnych aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok. Majú množstvo priaznivých účinkov.
Ich vysoký obsah vlákniny zaručuje aj pocit sýtosti po dlhšiu dobu pre teba.

blog-2Príprava bezlepkového chleba je veľmi jednoduchá. K 500 ml vlažnej vody pridáme 50 g čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy alebo jablčného octu a dôkladne rozmiešame. Pridáme 500 g bezlepkovej múčnej zmesi AniFitt na chlieb so semienkami a ručným mixérom dôkladne spracujeme. Vypracované cesto rozdelíme na dve časti, vytvoríme dva bochníky, rukami dôkladne prepracujeme a necháme 5 minúť odležať. Po oddychu cesto vyformovaného chleba ešte raz rukami prepracujeme, aby v ňom nezostal vzduch. Uložíme na mriežke vystlaný papierom na pečenie. Vrch bochníkov hlboko narežeme, potrieme roztaveným kokosovým tukom. Pečieme v predhriatej rúre pri 200 stupňoch 70 minút. Upečený chlieb nechajme na mriežke úplne vychladnúť. Chlieb nedávajme do ohňovzdornej misy! Z tohto množstva možno pripraviť dva 415 gramové bochníky.