19
03
2018
anifitt-rostlinny-napoj-min

Prečo sú mliečne nápoje užitočnejšie, ako mliečne výrobky?

Autor anifitt 0

Je to veľký omyl, že v mlieku je život, sila a zdravie. V prípade mlieka je najväčším problémom to, že nie je pre človeka prírodnou potravou.

Človek je jediným cicavcom, ktorý konzumuje mlieko aj po uplynutí obdobia novorodenca, a to naviac mlieko iného druhu cicavca. Kravské mlieko má oveľa vyšší obsah bielkovín ako materské mlieko, neobsahuje však tie stopové prvky a vitamíny, ktoré materské mlieko áno.

Obsah minerálnych látok kravského mlieka tiež nie je práve pre človeka najideálnejšie. Okrem toho je vysoký aj jeho obsah tuku, čo spôsobuje zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi. Mliečne bielkoviny ( ako napríklad kazeín ) sú ťažko stráviteľné pre človeka, a nestrávené zvyšky bielkovín majú poškodzujúci účinok na ľudský organizmus. Pri chove hovädzieho dobytka, na to, aby kravy dávali väčšie množstvo mlieka, sa často používajú pohlavné hormóny a hormóny štítnej žľazy, ktoré sa samozrejme objavia aj vo vydojenom mlieku, a dostávajúc sa do ľudského organizmu môžu spôsobiť nemalé problémy.

Väčšina ľudí trpí intoleranciou na laktózu, čiže na mliečny cukor. V ich prípade dochádza k nedostatku produkcie enzýmu laktáza, ktorá pomáha tráviť laktózu. Nestráviteľný mliečny cukor v črevách začne produkovať plyny, alkohol, kyselinu mliečnu a kyselinu octovú. Tieto plyny spôsobujú nadúvanie a alkohol môže poškodiť pečeň.

V dôsledku častej konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov môže nastať nadmerná produkcia hlienov, ktoré upchávajú dýchacie cesty a priedušky. Zápal priedušiek je len ochranným mechanizmom organizmuu, ktorý sa takto snaží zbavovať nestráviteľných mliečnych bielkovín. Zápal sa môže objaviť nielen v prieduškách, ale aj v žalúdku a črevách. Zápal vznikne aj na sliznici črevnej steny a zabraňuje tým vstrebávanie. Môže tým dôjsť v organizme k nedostatku vitamínov a stopových prvkov.

V porovnaní s mliekom mliečne nápoje majú nízky obsah bielkovín, ale vysoký obsah sacharidov. Nemusíme sa obávať škodlivých účinkov príjmu nadmerného množstva bielkovín, a sacharidy v nich sú pre náš organizmus ľahko využiteľné.

Možno nimi dokonale nahrádzať mlieko živočíšneho pôvodu v akejkoľvek forme.
Môžu byť základnou surovinou prívarkov, sú vhodné aj na prípravu rôznych druhov múčnikov, zákuskov.
Stačí pridať len vodu. Sú vhodné aj do kvásku.
Kokosová smotana v prášku je vhodnou náhradou smotany živočíšneho pôvodu.

spaldova-napoj-natural-350-g-topnaturŠpaldový nápoj je rastlinný nápoj obsahujúci rastlinné steroly a stanoly. Neobsahuje laktózu. Má lahodnú kávovú chuť, bez obsahu kofeínu. Špaldový nápoj je svojou chuťou alternatívou klasickej kávy, bez kofeínu, s priaznivými vlastnosťami špaldy a s obsahom rastlinných sterolov a stanolov. Špalda je nešľachtený druh pšenice, obsahuje viac bielkovín a minerálnych látok, je bez cholesterolu, veľmi dobre stráviteľná a vykazuje oveľa nižšiu toxicitu u ľudí s citlivosťou na lepok. Možno ho použiť aj na prípravu proteínových kokteilov, smoothies, palaciniek, múčnikov, omáčok, krémov, pudingu, do kávy/čaju, müsli a podobne. Možno ho použiť aj na prípravu proteínových kokteilov, smoothies, palaciniek, múčnikov, omáčok, krémov, pudingu, do kávy/čaju, müsli a podobne.

kokosovy-napoj-350-g-topnatur

 

Kokosový nápoj je sušený rastlinný kokosový nápoj s tropickou vôňou kokosu. Je vhodný na pitie namiesto kravského mlieka, na zalievanie cereálií, prípravu rôznych pokrmov a koktejlov. Je to prirodzene bezlepkový produkt. Je vhodné pre ľudí citlivých na kravské mlieko. Neobsahuje mliečnu bielkovinu. Kokosový nápoj je vhodný na pitie namiesto kravského mlieka, na zalievanie cereálií, prípravu rôznych pokrmov a koktejlov.

ovesny-napoj-350-g-topnatur

Ovsený nápoj v prášku určený najmä pre tých, ktorí musia dodržiavať bezlaktózovú diétu. Je vhodnou alternatívou kravského mlieka pre deti, dospelých, športovcov ale aj pre ľudí, ktorí dodržiavajú redukčnú diétu (vďaka vyššiemu podielu vlákniny pomáha zasýtiť). Základ tvoria jemne pomleté ovsené vločky spracované v pare. Ovos je bohatý na beta-glukány (polysacharidy), ktoré pomáhajú zlepšiť prirodzenú obranyschopnosť organizmu a zároveň podporujú zdravie srdca. Okrem iného prispieva k správnej funkcii tráviaceho systému a priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu. Bez obsahu laktózy (obsah laktózy v 100 ml hotového nápoja je < 10 mg), GMO, vhodný aj pre vegánov. Možno ho použiť aj na prípravu proteínových kokteilov, smoothies, palaciniek, múčnikov, omáčok, krémov, pudingu, do kávy/čaju, müsli a podobne.

pohankovy-napoj-350-g-topnatur

 

Pohánkový nápoj je rastlinný nápoj s vysokým obsahom vlákniny. Je to prirodzene bezlepkový a bezlaktózový produkt. Bez obsahu cholesterolu. Pohánkový nápoj je vhodný pre ľudí s citlivosťou na kravské mlieko. Je nutrične veľmi bohatý na aminokyseliny a kvalitné rastlinné bielkoviny. Je možné ho používať ako alternatívu živočíšnych mliek. Je vhodný na pitie namiesto kravského mlieka, na zalievanie cereálií, prípravu rôznych pokrmov a koktejlov.

coconut-creamer-premium

 

Coconut creamer premium – Kokosová pochúťka v prášku
Kokosová pochúťka do kávy a čaju. Vhodná taktiež aj na varenie, výrobu ovocných koktailov a ovocných smoothie. Pridaním 1 – 2 ČL prášku môžeme osladiť aj kávu, naša káva bude obohatená o zaujímavú príchuť.