16
11
2017
gyomber

O priaznivých účinkoch zázvoru, všestrannej liečivej byliny

Autor anifitt 0

Zázvor sa považuje za najvšestrannejšiu liečivú bylinu, veď jeho priaznivé účinky sa prejavujú pri mnohých ochoreniach. A to všetko vďaka jeho vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok. Zázvor je totiž veľmi bohatý na vitamíny A, B, C, E a obsahuje aj veľa vápnika, horčíka, zinku, fosforu a železa.

gyomber2Pozrime sa teda na najdôležitejšie priaznivé účinky zázvoru:

Posilňuje imunitu, pomáha predísť nachladnutiu a chrípke
Najmä v jesennom a zimnom období sa prejavuje zničujúci účinok zázvoru proti baktériám a plesniam, a tým prírodnou cestou prebehne detoxikácia organizmu. Ak sa už choroba prejavila, ani v tom prípade nezabúdajme na zázvor. Vďaka svojmu účinku zohrievania a potenia tela slúži ako prírodný liek, a tým urýchľuje proces uzdravovania sa.

Zmierňuje zápal v ľudskom organizme
Zázvor dokáže zmierniť zápal v organizme, preto je účinný aj pri liečbe reumatizmu a rôznych ochoreniach kĺbov. Odporúča sa na vonkajšie použitie vo forme nanášania prípravkov zo zázvoru na postihnuté miesto, ale taktiež aj na vnútorné použitie vo forme konzumácie surového či vareného zázvoru.

Zmierňuje kŕče
Zázvor zmierňuje zápaly aj bolesti, vďaka tomu sa využíva aj na zmiernenie kŕčov v bruchu. Na zmiernenie menštruačných a žalúdočných kŕčov je výbornou voľbou zázvorový čaj.

Upokojuje žalúdok, pomáha pri trávení
Štipľavé látky, nachádzajúce sa v zázvore, pomáhajú pri práci tráviacich enzýmov, uvoľňujú svaly črevnej sústavy. Tým zmierňujú riziko výskytu plynov a nadúvania. Konzumácia zázvoru sa odporúča aj počas prípadných žalúdočných ťažkostí a hnačiek, pretože zázvor dokáže upokojiť dvíhajúci sa žalúdok prirodzenou cestou.

Môžu ho bez obáv konzumovať aj diabetici a osoby na redukčnej diéte
Zázvor znižuje aj hladinu cukru v krvi, preto ho môžu smelo konzumovať aj diabetici. Jeho pravidelná konzumácia napomáha predísť rôznym zdravotným komplikáciám v súvislosti s cukrovkou. Zázvor podporuje funkciu žalúdka a čriev a spúšta prírodným spôsobom proces spaľovania tukov v ľudskom organizme. Preto je dokonale vhodný aj do jedálnička pre osoby na redakčnej diéte.