23
05
2018
eletmodvaltas

Nie odtučňovaciu kúru treba držať, treba zmeniť životosprávu

Autor anifitt 0

Pri odtučňovacej kúre a diéte zvyčajne robia ľudia chybu v tom, že si stanovia príliš veľké obmedzenia v rámci svojho stravovania, a to často zo dňa na deň. Verte mi, neoplatí sa púšťať do drastických diét (napr. len kura + ryža, tuniak, tvaroh). Po prvé, nedodávate svojmu organizmu množstvo dôležitých a užitočných živín. Po druhé, takúto formu diéty nedokážete držať dlhodobo a ani sa to takto nedá… Rýchlo – rýchlo zhodíš 10 kg, pretože to zo začiatku ide naozaj ľahko a rýchlo, ale len čo zaradíš opäť do svojho jedálnička vynechané jedlá, zhodené kilá sú čoskoro späť. Nesúhlasím s tým, že ak chceš chudnúť, nedopraj si kôpku prílohy k chudému mäsu, rybám či k zelenine. Dopraj si bez obáv ako prílohu kôpku quinoa, pohánky, pšena. Musíš si vytvoriť taký zdravý jedálniček, ktorý sa dá dodržiavať dlhodobo!

quinoaQuinoa je jednou z obilnín, obsahujúca čo najviac živín a minerálnych látok. Obsahuje množstvo dôležitých vitamínov. Vďaka svojmu vysokému obsahu minerálnych látok prevyšuje obilniny, ako pšenica, jačmeň, ovos alebo ryžu. Jej obsah tuku je v porovnaní s obilninami vyšší, skladá sa prevažne z nenasýtených mastných kyselín. Je pomaly sa rozkladajúcim zdrojom sacharidov, s množstvom vlákniny. Obsahuje všetky dôležité esenciálne aminokyseliny. Odporúča sa pre vegánov a vegetariánov, je vhodnou náhradou bielkovín živočíšneho pôvodu. Môžu ju konzumovať bez obáv aj diabetici, osoby trpiace zápchou, osoby na redukčnej diéte a tehotné ženy. Quinoa neobsahuje glutén, preto ju môžu konzumovať aj osoby s celiakiou.

kolesPšeno je veľmi bohaté na vitamíny, je výborným antioxidantom. Pšeno sa považuje za liek žalúdka, lebo neobsahuje glutén, môžu ho konzumovať aj osoby s celiakiou, aj osoby citlivé na laktózu. Pšeno má nízky obsah kalórií. Dlhšie zabezpečuje pocit sýtosti, preto je ideálnou potravou pre osoby na redukčnej diéte.

Pohánka je plná vitamínov. Keďže je bezlepková, možno ňou dokonale nahradiť pšenicu, ovos, raž a jačmeň, preto je vhodnou voľbou pre tých, ktorí majú alergiu na pšenicu alebo trpia chronickou gastritídou, čiže zápalom žalúdka. Má vysoký obsah vlákniny a proteínov, obsahuje výrazné množstvo železa a horčíka a nachádza sa v nej všetkých osem aminokyselín. hajdinaV pohánke sa nachádzajú aj sekundárne rastlinné látky, ktoré ako prírodné zlúčeniny, dokážu zabojovať s chorobami. Pohánka účinne pomáha pri chudnutí, pretože obsahuje menej kalórií ako pšenica alebo jačmeň. Nenachádza sa v nej nasýtený tuk ani cholesterol, ale je bohatá na vlákninu a proteíny. Táto kombinácia zohráva dôležitú úlohu v znižovaní chuti do jedla a v regulácii krvného tlaku. Zlepšuje trávenie a pomáha pri budovaní svalstva.

Pšeno, quinoa a pohánku pred dusením v každom prípade zalejme vriacou vodou a nechajme stáť asi 10 minút. Za ten čas totiž stráca zo svojej horkastej chuti. Po 10 minútach namáčania scedíme a prepláchneme studenou vodou.
Medzitým do vriacej vody pridáme pšeno a dochutíme podobne, ako keď pripravujeme ryžu. Necháme opäť zovrieť, znížime oheň a pod pokrievkou podusíme domäkka. Za ten čas pšeno vsiakne do seba vodu. Potom nádobu stiahneme z ohňa a počkáme, kým pšeno úplne vychladne, vtedy je totiž chutné a lahodné.
Tento základ môžeme použiť v podstate k čomukoľvek, k príprave sladkých aj slaných jedál. Pšeno je vhodné aj ako hlavné jedlo, príloha, je vhodným základom kaše, pudingov a rôznych múčnikov. Dusené proso v dobre uzavretej nádobe vydrží v chladničke aj 3 – 4 dni. Odporúča sa pripraviť si vačšiu porciu pšena naraz a použiť ho do rôznych druhov jedál aj počas viacerých dní.