09
01
2017

Najčastejšie potravinové alergie

Autor anifitt 0

Potravinová alergia je reakcia imunitného systému, ktorá sa môže spustiť po konzumácii danej potraviny. Táto reakcia sa môže objaviť veľmi prudko už aj po malom množstve potraviny a môže spôsobiť vážne následky, dokonca ohrozovať život. Jej typickými príznakmi sú pískavé dýchanie, žihľavka, vracanie, hnačka
Potravinová intolerancia sa odlišuje od potravinovej alergie v tom, že to nie je obranná rakcia, a vo väčšine prípadov nepoznáme príčinu. Prejavuje sa hnačkou, nadúvaním, plynatosťou.

Najčastejšie alergie:

Alergia na mlieko – na bielkovinu kravského mlieka

Prejavuje sa už v dojčenskom veku po zavedení umelej výživy. Vekom sa ale príznaky tejto alergie môžu zmierňovať.  V liečbe je podstatné vylúčiť kravské mlieko zo stravy. Do 6. roku života alergia na kravské mlieko u väčšiny detí môže zmiznúť.
Príznaky sú rôznorodé. Tesne po konzumácii mlieka sa objavuje nutkanie na vracanie, vracanie, hnačka, žihľavka, svrbenie, trvalé zachrípnutie, neskôr nechutenstvo, časté bolesti brucha, zápchy, nepokoj, strata hmotnosti.
Je nutné nahrádzať vápnik a vitamín D pomocou ryžového, ovseného, kokosového či mandľového mlieka. Smotanu a jogurt nahradí ovsená smotana a sójový jogurt a syr tofu.

Zakázané potraviny:

Mliečne výrobky: mlieko, smotana, tvaroh, syr, kefír, acidofilné mlieko, ovocný jogurt, maslo, tvarohový krém, puding, margarín
Pečivo s obsahom mlieka a mliečnych výrobkov:
rožok, vianočka, kaiserka, bábovka
Mäso a mäsové výrobky:
červené mäso, safaláda, párky, mäsové konzervy, pečeňové paštéty
mliečna čokoláda, napolitánka, zmrzlina, majonéza, rôzne druhy omáčok
Bielkoviny kravského mlieka obsahujú aj jednotlivé lieky.

Alergia na sóju:

Sója je najznámejším rastlinným alergénom. Je vzácnym zdrojom bielkovín u osôb, ktoré nejedia mäso. Alergia na sóju je imunitná reakcia organizmu na niektorú z bielkovín sójových bôbov.

Prejavuje sa jedným alebo kombináciou viacerých z nasledovných príznakov: bolesti brucha, hnačky, zápchy, kolika, žihľavka, nepokoj, poruchy spánku.

Zakázané potraviny a výrobky:

Sójové omáčka a výrobky zo sóje, sójová múka, sójové mlieko, sójový jogurt, tofu, sójová smotana, sójový olej
Sójový olej sa využíva aj v kozmetike a vo farmaceutickom priemysle.
Bielkoviny sóje, sójový leticín ( E322 ) – mäsové výrobky a mrazené mäsové výrobky, salámy, tavené syry, margarín, múčne zmesi, pudingové prášky, bujóny, karamel, čokoláda, majonéza, atď.
Soluprát – prísada, ktorú obsahujú mäsové výrobky
Leticín, rastlinné arómy – môžu obsahovať bielkoviny sóje v sušenej podobe
Sójové bôby nahrádzať strukovinami ( fazuľa, hrášok, šošovica ), namiesto sójových nápojov sa odporúča mlieko, ovocný jogurt, syr, olivový či slnečnicový olej.

Alergia na vajcia:

Predovšetkým imunitný systém detí môže reagovať precitlivene na vajcia. Neodporúča sa ani konzumácia vaječného žĺtka či bielka. Môže sa vytvoriť aj kontrastná alergia, preto sa neodporúča ani konzumácia operencov – hydiny, a tiež sa treba vyhýbať výrobkom z peria. Tejto alergii možno predísť, ak bábätkám nedávame vaječný žĺtok pred dovŕšením 9. mesiaca a s vaječným bielkom sa oboznámi až po prvom roku svojho života.
Medzi najčastejšie príznaky patria: svrbenie, začervenanie, vyrážky, bolesti brucha, hnačky, vracanie, pálenie sliznice úst, opuch jazyka a pier, dýchacie ťažkosti. Po stanovení diagnózy treba v plnej miere vyradiť z jedálnička nielen samotné vajcia, ale aj všetky potraviny a jedlá s obsahom vajec.
Náhrada vajec: zemiakové pyré, tofu, bezvaječné cestoviny, cestoviny durum, zmes vody a mletých ľanových semienok