16
11
2017
tanacsok

Moje dobré rady k efektívnemu cvičeniu – ilustrované videami

Autor anifitt 0

Rozcvička

– Rozcvičku nevynechávaj nikdy! Ako to naznačuje aj jej samotné pomenovanie, musí sa rozcvičiť celé telo, aj jednotlivé časti tela, svalstvo, kĺby aj jednotlivé orgány.

– Nepoužívaj väčšie závažia a činky, než aké unesieš, lebo v opačnom prípade nedokážeš vykonať cvik správne. Napr. ak robíš drepy, musíš si uvedomiť, že cvik je vykonaný správne vtedy, ak pri čupnutí sú tvoje stehná rovnobežne s podlahou. Ak ale používaš príliš ťažké závažia, nedokážeš si čupnúť dostatočne hlboko, a tak stráca cvik zmysel.
– Tvoje cvičenie by malo byť pestré, len tak môžeš dosiahnuť viditeľné výsledky.
– Je dôležité, aby si nevykonávala stále tie isté cviky, lebo po nejakom čase si tvoje svaly na ne zvyknú a cvičenie tým stráca svoju efektívnosť.

Tvoje cvičenie by malo obsahovať:

– cviky pre ženy AniFitt s jednou činkou v ruke na budovanie svalstva a spaľovanie tuku

– cviky AniFitt s vlastnou váhou na budovanie svalstva a spaľovanie tuku a kardio cviky AniFitt

Beh

Tým, že beh komplexne precvičuje celé telo, zlepšuje kondičku šliach, kostí a kĺbov, pomáha zabrániť vzniku osteoporózy, pomáha zlepšovať koordináciu pohybu a vytvárať správne držanie tela.

Tvoj cvičebný plán by mal obsahovať 1 – 2 dni týždenne, keď len beháš. Ak si začiatočníčka, intenzitu behu zvyšuj postupne. Zo začiatku kombinuj beh s kráčaním. Ver tomu, že postupne budeš vládať behať čoraz dlhší čas a kráčať budeš už len občas.

Ak už ale nie si začiatočníčka, bež strednou intenzitou minimálne 30 – 40 minút.
Je dôležité nevykonávať stále tie isté cviky, lebo po nejakom čase si tvoje svalstvo na ne zvykne a cvičenie tým stráca svoju efektívnosť.

V prípade cvičenia s činkou v jednej ruke, ak už pokladáš činku alebo závažie na nohu za príliš ľahké, zvyšuj ich veľkosť. Presvedčíš sa o tom tak, ak zistíš, že z daného cviku už dokážeš bez problémov vykonať aj 15 – 20 a viac opakovaní. Vtedy už nie sú závažia pre teba dostatočne ťažké.

Dýchanie

Správne dýchanie počas cvičenia je veľmi dôležité aj preto, aby sa tvoj organizmus dostával k dostatočnému množstvu kyslíka. Platí to hlavne pri intenzívnejších cvikoch, keď organizmus potrebuje viac kyslíka. V dôsledku nesprávneho dýchania alebo zadržania dychu môže dôjsť k nedokysličeniu organizmu a môže to zájsť až k dýchavičnosti, a počas intenzivnejsieho cvičenia aj ku kolapsu. Preto ak ťa tvoj tréner upozorňuje na nádych – výdych, nepodceňuj jeho pokyny, pretože správne dýchanie má naozaj veľký význam.

Naťahovanie

Rozťahovanie po tréningu by malo byť skôr statické. Tieto cviky pomáhajú udržiavať stav svalov a šliach a tiež znižujú riziko prípadných neskorších zranení. Možno si o tom ešte nepočula, ale aj rozťahovanie dopomáha k urýchľovaniu regenerácie a znižuje hladinu stresových hormónov.