25
07
2017
avokado

Dokonalé ovocie, dokonalá zelenina: avokádo

Autor anifitt 0

Avokádo je v dnešnej dobe veľmi známym a vśeobecne obľúbeným. Považuje sa aj za ovocie, aj za zeleninu a má mnoho priaznivých účinkov. Vymenujme si ich konkrétne:

avokadokrem-piritossalVysoký obsah vitamínov
Obsahuje veľké množstvo vitamínu A, B, C, D, E. Vďaka tomu pomáha nášmu organizmu brániť sa proti jednotlivým druhom ochorení a infekcií. Je veľmi bohaté aj na minerálne látky, obsahuje aj draslík, fosfor, železo, vápnik, horčík.

Výborný antioxidant
Avokádo obsahuje množstvo látok s antioxidačným účinkom, preto bráni náš organizmus pred rôznymi druhmi nádorových ochorení.

Zlepšuje trávenie
V tomto netradičnom druhu ovocia sa nachádza mnoho takých látok, ktoré sú schopné efektívne spolupracovať s tráviacimi enzýmami, nachádzajúcimi sa v našom organizme. Okrem toho zlepšuje schopnosť príjmu hodnotných živín nášho organizmu, čo taktiež uľahčuje v značnej miere trávenie.

Je výbornou voľbou pri chudnutí
Avokádo napomáha vstrebávaniu a zužitkovaniu hodnotných živín v ľudskom organizme, preto je ideálnou súčasťou redukčnej diéty. Obsahuje množstvo tzv. “ dobrých “ tukov, ktoré zabezpečujú pocit sýtosti. Vďaka tomu sme schopní zjesť menšie množstvo potravy počas dňa. Preto je ideálny čas na konzumáciu avokáda v ranných a predpoludňajších hodinách.

avokados-halsalatAko konzumovať avokádo?
Avokádo sa odporúča konzumovať v surovej forme, aby sa do nášho organizmu dostalo čo najviac dôležitých vitamínov a minerálnych látok.

Avokádo zmiešané s malým množstvom soli, korenia, citrónovej štavy či cesnaku je výbornou nátierkou na hrianky na raňajky. Na desiatu odporúčam nadrobno pokrájané avokádo zmiešané s tuniakom. Na olovrant si zase môžeme zvoliť avokádový śalát – zmes avokáda a iného ľubovoľného druhu zeleniny.