16
11
2016

Diéty z módy

Autor anifitt 0

Laici si často myslia, že slovo diéta a chudnutie je vlastne to isté. Pritom diéta sa musí držať často aj na odporúčanie lekára zo zdravotných dôvodov. Cieľom chudnutia je znižovanie telesnej hmotnosti. Pojem diéta zahŕňa zmeny v jedálničku pri jednotlivých chorobách, čiže pomáha vyhýbať sa určitým chorobám alebo zmierňuje ich priebeh a urýchľuje prípadné uzdravenie. Tieto zmeny v jedálničku sú samozrejme upravené potrebám vyhovujúcim chorému organizmu človeka. Medzi choroby vyžadujúce diétu patria ochorenia a poruchy látkovej výmeny, srdcovo – cievne choroby, autoimúnne choroby, ochorenia a poruchy tráviaceho traktu a rôzne druhy potravinovej alergie.

dietaĽudia s nadváhou sú ochotní vyskúšať rôzne formy chudnutia a druhy diéty. V prvom rade sa informujú cez internet, z kníh a časopisov alebo z médií, a snažia sa vybrať si tú zdanlivo najsprávnejšiu formu diéty, ktorá im najviac vyhovuje. Objavujú sa na trhu rôzne moderné formy diéty, ktorým robia reklamu známi ludia či celebrity známe z médií. Tieto tzv. diéty z módy sa dostávajú k čoraz väčšiemu počtu ľudí. Sľubujú zázračné a výrazné chudnutie za krátky čas, preto sú veľmi obľúbené. Zvyčajne ovplyvňujú základnú látkovú výmenu. Zníženým látkovej výmeny organizmu je možné rýchlo dosiahnuť tú vysnívanú hmotnosť, ale po skončení kúry sú zhodené kilá zvyčajne naspäť. To je tzv. jojo- efekt.

Diéty z módy zaraďujeme do piatich veľkých kategórii :

Diéty bohaté na tuky

Osoby na tejto forme diéty uprednostňujú konzumáciu potravín a jedál bohaté na tuky so súčasným radikálnym znižovaním prijatých
sacharidov. Ich denná strava obsahuje 55 – 65% tukov a približne 20% sacharidov. Toto množstvo sacharidov je v porovnaní so zdravým stravovaním veľmi nízke. Môže to viesť k ochoreniu, pretože sacharidy sú potrebné k správnej funkcii mozgu a k produkcii energie. Ak sa do ľudského organizmu nedostane dostatočné množstvo sacharidov, potrebná energia sa získava z tukov. Z tukov sa tak stávajú ketóny, ktoré, nahromadené v krvi, spôsobujú ketózu. Môže nastať porucha myslenia, malátnosť, ochorenie kostí či obličiek. Kvoli nedostatočnej konzumácii vlákniny je veľké riziko vzniku nádorového ochorenia črevnej sústavy.

Trigliceridy sú nielen tuky prijaté potravou, ale aj súčasťou tukového tkaniva organizmu. Najnepriaznivejší účinok na náš organizmus majú nasýtené mastné kyseliny, ich dlhodobá konzumácia môže zapríčiniť cukrovku a ochorenie pečene. Vysoká hladina trigliceridu a cholesterolu môže viesť aj ku vzniku artériosklerózy, srdcovo – cievnych chorôb či metabolického syndrómu a zápalu pankreasu.

Prípadnú stratu hmotnosti na krátku dobu spôsobuje to, že organizmus vylúčilo väčšie množstvo vody ako tuku.

Bielkovinové diéty

V prípade bielkovinovej diéty sú v popredí bielkoviny, ktoré tvoria 55 – 65% dennej stravy. Tuky a sacharidy ostávajú v pozadí. Strava s nadmerným obsahom bielkovín je ale škodlivá. Je vedecky potvrdené, že červené mäso, resp. spracované mäso ovplyvňuje v značnej miere vznik colorectálnych nádorov, u žien rakovinu vaječníkov. Môže stúpnuť aj hladina močovej kyseliny, a v dôsledku toho  sa vytvára pakostnica.

Táto forma diéty obsahuje aj tzv. utajené tuky a sodík. Tieto zložky sú rizikovými faktormi u chorôb, ako sú diabetes, srdcový infarkt, upchatie koronárnej tepny či poškodenia pečene. Nadmerný príjem bielkovín môže zapríčiniť aj vznik hypertónie a ochorenia obličiek.

Táto diéta sa neodporúča ani pri už diagnostikovanej cukrovke, lebo počas v pečeni sa odohrávajúcej glukoneogenézy zo 100 g bielkovín vznikne približne 50 g glukózy. Môže vzniknúť  diabetická neuropatia, ktorá nakoniec môže ohroziť aj život diabetika.

Diéty bohaté na sacharidy

Hlavným zdrojom energií pre ľudský organizmus sú sacharidy. Zužitkujú sa hlavne sacharidy rastlinného pôvodu, u sacharidov živočíšneho pôvodu to platí len v menšej miere. Pri tejto diéte je najväcším problémom to, že denná strava človeka sa skladá z viac ako 65% sacharidov, 20% tukov a 20% bielkovín. Popri jednotvárnosti majú aj veľmi nízky obsah vitamínov a minerálnych látok. Držanie takejto diéty dlhšiu dobu sa v žiadnom prípade neodporúča, lebo môže spôsobiť aj dehydratáciu a kvoli nedostatku bielkovín môže ohroziť funkciu životne dôležitých orgánov. Naruší sa imunitný systém, objavia sa poruchy zrážanlivosti krvi a rôzne poranenia a zlomeniny kostí, ktoré sa potom ťažko a pomaly hoja.

Ovocné diéty a pitné kúry

dietaNedodávajú organizmu potrebné živiny, lebo majú nízky obsah tukov, bielkovín energie, vitamínov a minerálnych látok, preto vedú nakoniec k nedostatku potrebných živín pre ľudský organizmus. Dlhodobé držanie takejto diéty sa v žiadnom prípade neodporúča!

Nízkoenergetické diéty

Obsahujú 1000 – 1500 KJ, ale táto hodnota často môže poklesnúť aj pod 1000 KJ. Osoby na takejto diéte by mali byť pod prísnym lekárskym dohľadom, aby sa predišlo prípadným zdravotným problémom. Nastane síce strata hmotnosti, ale len na krátku dobu.
Negatívom takejto diéty je ale strata svalovej hmoty a nepriaznivý vplyv na psychiku človeka v podobe stresových stavov, podráždenosti, únave a malátnosti. Môžu spôsobiť a depresie a prudké zmeny hodnôt krvného tlaku a hladinu cukru v krvi, slabosť, závraty aj kolaps.