18
08
2016

Diéta vs. Racionálna výživa bohatá na vlákninu

Autor anifitt 0

Príchodom jari sa mnoho ľudí musí vyrovnať s faktom, keď začne skúšať jarné a letné oblečenie zo svojho šatníka, že je načase začať s diétou. Vysvetlime si, čo slovo diéta vlastne znamená. To je nám jasné, že sme pribrali, alebo že máme nadváhu, a sme odhodlaní začať s diétou, aby sme zhodili pár kíl, a preformovali sme si tým svoje telo. Ale ktorá je vlastne tá najlepšia metóda na chudnutie? Ktorá diéta je najefektívnejšia? Ktorá diéta nám zaručí, že nepriberieme znova?

healthy-life2

Prezradím ti, že s hociktorou diétou, propagovanou na internete, v televízii či v médiách, si budeš len ničiť svoje telo, a potom to veru nedopadne dobre.Vačšina týchto kúr sa zameriava na vysadenie niektorého zo základných živín z jedálnička. Jedna ti odporúča nejesť uhlohydráty, druhá tuky, a pod. Pravdepodobne zhodíš pár kíl a isto sa aj budeš lepšie cítiť, ale čo bude potom, keď skončíš s diétou?! Po uplynutí určitého času sa vrátiš ku svojim obvyklým stravovacím návykom a kilá sa veľmi rýchlo vrátia naspäť. Môže sa stať,že budeš mať dvakrát toľko kíl nvyše ako je počet zhodených kíl. Diéty sú vlastne kúry, účinné na dobu určitú. Otázka znie: Potrebuješ ničiť svoje telo a žiť s kolísaním svojej hmotnosti? Myslím, že nie!

Radím ti, aby si namiesto náročných diét radšej zmenila svoju životosprávu. Začni sa zdravo stravovať, a nezabúdaj ani na pravidelný pohyb. Dodržuj tieto pravidlá:

 1. Jedz menšie porcie viackrát za deň, z menších tanierov. Dbaj o to,aby si sa nenajedol /a úplne dosýta.
 2. Vypi aspoň 2-2,5L tekutín denne. V prvom rade čistú vodu z vodovodu a neochutené nesýtené minerálky. Toto množstvo zahŕňa aj tekutiny zo skonzumovaného ovocia a zeleniny.
 3. Vyhýbaj sa konzumácii nasýtených tukov a rafinovaného cukru v potravinách, presladeným minerálkam a ovocným šťavám.
 4. Namiesto vysokokalorických sladkých či slaných pochúťok si zvoľ zeleninu a ovocie. Môžeš si dopriať aj ovocnéegeszseges-taplalkozas či zeleninové chipsy, musli – tyčinky, alebo ovocné jogurty bez cukru.
 5. Jedlá pripravuj varením, dusením, grilovaním. Uprednostňuj druhy chudého masa a nízkotučné mliečne výrobky.
 6. Pri príprave jedla používaj namiesto tuku rastlinné oleje.
 7. Jedz čo najviac vláknin, celozrnného pečiva, ovocia a zeleniny.
 8. Raňajky, obed a večera by mali obsahovať jedlá bohaté na bielkoviny živočíšneho pôvodu (chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia).
 9. Jedz pomaly a v pokojnom prostredí. Prežúvaj dôkladne každé sústo.
 10. Športuj minimálne 30 minút denne. Po určitom čase zvyšuj svoj výkon a dopraj si viac času na pohyb. 

  Nezabúdaj: Účinná diéta nie je žiadna kúra, ale doživotná zmena životosprávy.