04
09
2017
meregtelenites-3

Detoxikácia = veľké upratovanie

Autor anifitt 0

Náš organizmus je v dôsledku uponáhľaného životného štýlu a neustáleho stresu vystavený množstvu chemických a bakteriálnych vplyvov.
Nami konzumované potraviny obsahujú vo veľkom množstve rozne pridané látky, ktoré zvýrazňujú ich chuť a zväčšujú ich objem, a taktiež aj konzervanty a umelé farbivá, ktoré však pre ľudský organizmus vôbec nie sú potrebné. Tieto nežiaduce látky môžu vyvolať nadúvanie, nevoľnosť, zápchy alergie a poruchy trávenia v našom organizme. Nestačí len sa zdravo stravovať a športovať. Náš organizmus sa ťažko zbavuje toxických látok, ktoré sa dostávajú doň vďaka vonkajším vplyvom. Aby sme sa takýmto ťažkostiam vyhýbali, je dobré náš organizmus raz za čas detoxikovať, osviežiť a regenerovať. Detoxikácia pomáha “ vyčistiť “ organizmus od nahromadených škodlivých látok a má priaznivý vplyv aj na imunitný systém.

meregtelenites-2

Najideálnejší čas na detoxikáciu organizmu je jarné a jesenné obdobie. Ľudský organizmus síce vykonáva istú formu detoxikácie deň čo deň, ale my mu môžeme pomôcť. Pri tomto procese je v prvom rade veľmi dôležitá dôslednosť a trpezlivosť. Nesnažme sa detoxikáciu urýchľovať rôznymi liekmi. Treba všetkému nechať voľný vplyv, aby organizmus vylučoval zo seba nepotrebné látky vo svojom vlastnom tempe. Tento proces je úlohou pečene a obličiek. Už aj víkendová detoxikácia môže výrazne zlepšiť našu náladu. Je veľmi dôležitý dostatočný príjem tekutín. Najideálnejšia je nesýtená minerálna voda a zelený čaj. Bylinkové čaje očisťujú aj žalúdok a črevá. Pime ich vlažné, pomaly po dúškoch, 3 – 4 šálky denne. Nedávajme do čaju cukor, ani citrón, ale môžeme ho dochutiť škoricou. Ak je potrebné, používajme radšej prírodné sladidlá, ktoré urýchľujú únik toxických látok z ľudského organizmu. Konzumujme veľa ovocia a zeleniny, vďaka ktorým sa dostáva do organizmu veľké množstvo vitamínov a vlákniny, ktoré urýchľujú trávenie. Ráno si zvolme radšej čerstvo vylisovanú ovocnú šťavu, budeme sa cítiť sviežo a fit. Zeleninu nechávajme radšej na večer, má totiž silnejší detoxikačný účinok. Veľmi dobrý očisťujúci účinok má napr. ananás, cvikla, kyslá kapusta. Priaznivo pôsobí aj šťava z pšeničnej trávy, lebo obsahuje množstvo vitamínov a stopových prvkov. Odporúčaná denná dávka ovocných či zeleninových štiav je 2 – 3 dl, základom je totiž príjem dostatočného množstva vody. Účinná detoxikácia sa uskutočni vtedy, ak sa počas nej vyhneme konzumácii chemicky ošetreného ovocia a zeleniny.

Je veľmi dôležitá aj detoxikácia obličiek. Uskutoční sa vypitím čo najväčšieho množstva tekutín. Účinné sú rôzne druhy čajovej zmesi z púpavy,
Čaj z púpavy, borievky, brezy a žihľavy.

Pri detoxikácii pečene sa vyhýbajme konzumácii alkoholu. V opačnom prípade detoxikácia stráca svoj zmysel. Na regeneráciu pečene sa odporúča pestrec mariánsky a rebríček obyčajný. Sú dostupné v mnohých lekárňach a herbáriách.