18
10
2016

Čo sú uhlohydráty?

Autor anifitt 0

Pri slove uhlohydráty, ktoré sú jedným zo základných živín pre ľudský organizmus, väčšina ľudí si v prvom rade spomenie na sladkú príchuť, na čokoládu a na iné sladkosti. V tom samozrejme nie je žiaden problém, veď je fakticky dokázané, že čokoláda s vysokým obsahom kakaa stimuluje mozgovú činnosť, vyrába aj endorfín a spôsobuje pocit radosti. Niektorí ľudia sa síce snažia dodržať to správne množstvo konzumácie uhlohydrátov, úplne ich však nemožno vysadiť z jedálnička človeka.

carbsUhlohydráty dodávajú energiu nielen svalom a nervovému systému, ale aj jednotlivým orgánom v tele. Dobrá polovica prijímaných kalórií by mala pozostávať z uhlohydrátov, nie však každého druhu. Sacharidy (cukry) zaraďujeme do dvoch veľkých skupín -„dobré“ cukry a „zlé“ cukry. Medzi jednoduché cukry patrí hroznový cukor, galaktóza a fruktóza. Ich konzumácia nedodáva telu žiadne hodnotné živiny. Majú vysoký glikemický index, čiže rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi. Nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov stimuluje pankreas k intenzívnej produkcii inzulínu. Tento proces, čiže dlhodobý nadmerný príjem jednoduchých cukrov, vedie k vyčerpaniu buniek pankreasu na výrobu inzulínu, k poruche glukózovej tolerancie, neskôr ku zvýšenej hladine cukru v krvi, čo spôsobuje cukrovku (diabetes). Aby sme tomu zabránili, mali by sme nahradiť tradičný kryštálový, práškový a kockový cukor prírodnými sladidlami, pri ktorých netreba počítať kalórie.

Druhú veľkú skupinu tvoria zložité sacharidy. Prijímať ich môžeme formou celozrnných produktov, strukovín, ovocia a zeleniny. Po zjedení sa v tele pomaly rozkladajú, a tým nezvyšujú tak prudko hladinu cukru v krvi. Do tejto skupiny patrí aj škrob a vlákniny. Nachádzajú sa v obilninách a v pekárenských výrobkoch, vyrobených z celozrnnej špaldovej múky, ale aj v zemiakoch.

szenhidratPri konzumácii rafinovaných produktov treba rátať s tým, že majú znížené množstvo vláknin, vitamínov a minerálnych látok, a majú tendenciu prudko zvyšovať hladinu cukru v krvi. Nesmierne uškodíme nášmu organizmu. Ak škrob kombinujeme s vysokoteplotným tukom, pretože ťažšie zužitkuje bielkoviny živočíšneho pôvodu. Mám na mysli vyprážaný rezeň s dusenou ryžou, hovädzí perkelt s haluškami, cestoviny ( špagety) milánsky spôsob, francúzske zemiaky.

V týchto prípadoch uprednostnime ako prílohu rôzne druhy zeleniny a šalátov. V prípade ryže sa rozhodnime pre jej hnedú verziu, ktorá môže byť aj základnou surovinou jednotlivých jedál. Vyhýbajme sa zemiakom, upečeným v tuku či v oleji, rozhodnime sa pre zemiaky uvarené či upečené v šupke.

Zhrnutie: Každý škrob je uhlohydrát, ale nie každý uhlohydrát je škrob.