05
08
2016

Celiakia

Autor anifitt 0

Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie. Je vyvolaná neznášanlivosťou bielkovín obilovín, najmä pšenice, jačmeňa, ovsa a raže.

liszterzekenyseg

Zdroj: www.hrhwalls.com

Predpokladá sa, že ide o vrodenú poruchu metabolizmu s poruchou aktivity enzýmov odbúravajúcich glutén. Vznikajú toxické zložky molekuly gluténu, ktoré sa hromadia v sliznici tenkého čreva a poškodzujú ju. Choroba je charakterizovaná podstatnou stratov klkov v tenkom čreve a zmenšením absorpčného povrchu. Výsledkom toho vzniká porucha absorbcie potravy a tráviace ťažkosti, ktoré po dlhšej dobe môžu viesť k podvýžive, k nedostatku vitamínov a minerálnych látok, k anémii a k osteoporóze. U niektorých ľudí sa objavia prvé príznaky tohto ochorenia už v detstve, u iných to nastane až v dospelom veku. Je isté, že najlepším riešením je doživotná bezlepková diéta.

Je dôležité, aby sme si nemýlili celiakiu s alergiou na obilniny, ide totiž o dve rozličné ochorenia. O alergii na obilniny hovoríme vtedy, keď dôjde k alergickej reakcii na v pšenici sa nachádzajúci albumin, glubolin, glutén. Osoby trpiace alergiou na obilniny nemôžu konzumovať žiadne potraviny a jedlá vyrobené z obilnín, ani obsahujúce obilniny.

Pri podozrení na celiakiu sa v 80% objavujú tie isté najtypickejšie príznaky. Toto ochorenie sa v minulosti objavovalo už v detstve, ale dnes už vieme, že často vzniká aj v dospelom veku. Medzi najtypickejšie príznaky patria hnačky, abnormálne chudnutie, slabosť, kŕčovité bolesti brucha, nadúvanie.

Celiakia má 3 typy: manifest, latent a silent.

glutenfree

Zdroj: www.climatecroks.com

Celiakia manifest môže byť klasická alebo atypická. Obidve formy sa objavujú v dospelom veku.
Klasická forma má typické lézie na sliznici tenkého čreva a celkovú alebo čiastočnú poruchu absorpcie potravy, čo spôsobuje celkové alebo čiastočné poškodenie sliznice tenkého čreva.
Atypická celiakia je v dnešnej dobe častejšia. Odlišuje sa tým, že u nej nedominujú problémy v tráviacom systéme, ale napr, anémia, chyba zubnej skloviny, menštruačné poruchy, poruchy rastu, kožné príznaky a stála slabosť.

Latentná celiakia: Pacient je citlivý na glutén ale nemá žiadne príznaky.

Silentná celiakia: Pacient na prvý pohľad nemá príznaky, ale organizmus sa už poškodzuje, čo potvrdzujú aj vyšetrenia.