04
01
2018
futas-3

Behanie v zime: ako si ho užiť

Autor anifitt 0

Príchodom zimy a klesaním teploty vzduchu žiaľ rovnomerne klesá aj popularita pohybu vonku na čerstvom vzduchu. Mnohí si ešte stále myslia, že počas behu vonku na čerstvom vzduchu môžeme ľahšie prechladnúť, ale to je omyl. Často aj kvôli šmýkajúcim sa chodníkom či cestám sa pohyb na čerstvom vzduchu dostáva do úzadia. Ak aj ty patríš medzi tých, ktorí z nejakého dôvodu majú obavy z pohybu na čerstvom vzduchu počas zimného obdobia, v každom prípade ti dávam do pozornosti nasledujúce riadky. Dodržaním zopár základných pravidiel totiž aj beh v zime na čerstvom vzduchu poskytne rovnako úžasný zážitok, ako v lete.

futasNajprv zbúrame všeobecne uznávaný omyl, že počas vykonávania zimných športov sme vystavení väčšiemu riziku nachladnutia. Tieto dve veci však spolu vôbec nesúvisia. Veď ak beháme alebo vykonávame zimné športy pravidelne, náš organizmus sa postupne zo dňa na deň dokáže prispôsobiť aj náhlym zmenám počasia. Tak k otepľovaniu, ako aj k ochladzovaniu. Vďaka správnej technike dýchania sa vzduch s nádychom cez nos dostáva do pľúc už dostatočne oteplený, preto zaručene nespôsobuje nachladnutie.

Ďalšia vec, na ktorú by sme v každom prípade mali klásť dostatočne veľký dôraz, je výber správneho oblečenia. Predtým, než sa rozhodneš si zabehať, v každom prípade ber do úvahy aktuálne počasie. Je veľmi dôležité správne vrstvenie šatstva. Čiže čím je počasie chladnejšie, tým viac vrstiev šiat by sme si mali obliecť. Šatstvo by malo byť nepremokavé a vzdušné, aby sa pot mohol odpariť. Čiapka a rukavice by mali byť v každom prípade povinnou výbavou, pretože naše ruky a uši sa ochladia ako prvé a naše telo odovzdáva 30 – 40 % zo svojej teploty práve cez hlavu.

Pre tých, ktorých od zimných športov odrádzajú šmykľavé chodníky a cesty, existuje taktiež riešenie. V zimnom období tak častým pošmyknutiam totiž dokážeme dokonale zabrániť voľbou vhodnej bežeckej obuvi. Najdôležitejšia je protišmyková podrážka, aby sme sa vyhli prípadným nepríjemným poraneniam, ktoré zapríčiňujú šmykľavé cesty.

Snáď už ani nemusím hovoriť, že ani pri behu v zimnom období by sme nemali zabúdať na dôkladnú rozcvičku, veď vo veľkých mínusoch sa naše svaly a kĺby naštartujú oveľa pomalšie. Po dostatočnej a správne vykonanej rozcvičke sa ale naše svaly roztiahnu a tým sa dokážene ľahšie vyhýbať takým druhom zranení, ako vyvrtnutie členku alebo poškodenie kolena a šliach.

Ak si uznávačom pravidelného behu a športu vonku na čerstvom vzduchu a máš dostatočne dobrú kondičku, neprestávaj sa tomu venovať ani počas zimy. Ak máš ale chuť začať behať od tejto chvíle, resp. ho chceš začleniť do svojej zmeny životosprávy, radím ti zvyknúť si na postupné zaťažovanie svojho organizmu aj v zimných mesiacoch. Zozačiatku je úplne postačujúca polhodinová prechádzka na čerstvom vzduchu, potom postupne zvyšuj tento časový interval. A po joggingu a dostatočnej úrovni vytrénovanosti sa môžeš pustiť do ozajstného behu, ktorý ti zaručene nespôsobí ani v zimnom období žiadne sklamanie.