04
04
2018
anifitt-bl-chlieb-2

Potravinová intolerancia-zmena životosprávy

Autor anifitt 0

Môj príbeh sa začal tým, že som začala trpieť neustálymi bolesťami brucha, nadúvaním a častými zápchami. Vedela som, že niečo so mnou nie je v poriadku… V tej dobe – približne pred 6 rokmi – som sa rozhodla upraviť a urobiť isté zmeny vo svojich stravovacích návykoch, a tým aj v stravovacích návykoch mojej rodiny. Túžila som vyradiť z jedálnička chlieb a pečivo často neznámeho zloženia kupované v obchodoch, balené sladké a slané produkty, plné farbív a konzervantov.

Prvé, čo som urobila bolo, že som na internete hľadala recepty na prípravu chleba, snažiac sa nájsť ten najvhodnejší pre mňa. Na prvý dojem sa to zdalo veľmi jednoduché, v skutočnosti to však vôbec také jednoduché nebolo. Mala som možnosť si vyberať spomedzi obrovského množstva receptov, ale zistila som, že väčšinou tie chleby boli nejedlé.

Vyskúšala som množstvo druhov miešaného cesta, upiekla som obrovské množstvo rôznych druhov chleba. Po mnohopočetnom upečenom chlebe, ktoré sa žiaľ jesť vôbec nedalo, som sa rozhodla, že skúsim sa pozrieť na vec z iného uhla pohľadu. Začala som študovať a získavať informácie o priaznivých účinkoch jednotlivých zložiek, a toto som mala vždy pred sebou, ako najdôležitejšie pravidlo. Čítala som, piekla a skúšala nové veci aj naďalej. V tomto období sa u mňa potvrdila laktózová intolerancia. Bola som veľmi sklamaná, veď nízkotučné mliečne výrobky boli súčasťou môjho života. Potrebovala som ich, pretože boli prospešné kvôli cvičeniu a tréningom.

Týmto sa ale moje trápenie neskončilo, potvrdila sa totiž aj moja citlivosť na kazeín, čiže som nemohla konzumovať ani bezlaktózové mliečne výrobky. A posledným veľkým úderom pod pás bolo, keď po opakovaných žalúdočných ťažkostiach (nadúvanie, veľké bolesti brucha, nepríjemné zápchy) sa na ďaľších lekárskych vyšetreniach potvrdilo, že trpím potravinovou alergiou a intoleranciou, čiže okamžite musím vyradiť viac druhov potravín zo svojho jedálnička. Výsledky vyšetrení ukázali, že nemôžem jesť sóju, kukuricu, ba ani kukuričný škrob, ani kukuričnú múku (ktoré množstvo druhov polotovarov aj múčne zmesi obsahujú), ani ryžu, ani zemiaky a ich škroby, a dokonca ani vaječný bielok. No, áno, spočiatku sa to zdalo naozaj strašné, to je fakt. Zbytočne som doma vypekávala a pripravovala si rôzne druhy chleba, keď pri ich príprave som bola nútená používať kukuričnú alebo ryžovú múku. Tie totiž boli v mojom prípade na čiernej listine zakázaných potravín. Nemohla som si zvoliť ani druhy baleného chleba, ktoré boli dostupné v obchodoch, pretože väčšina z nich obsahovala práve tieto dve zložky a často aj sóju.

Práve z tohto dôvodu som bola nútená podrobne si preštudovať zloženie akéhokoľvek druhu pečiva v obchodoch. Musela som totiž držať prísnu diétu. Zistila som, že sú plné týchto pre mňa nežiadúcich zložiek. Ako som už spomenula, nemôžem jesť ani vajce, preto aj paleo výrobky sú u mňa prísne zakázané. Mohla som si vyberať už len z tých druhov múky, ktoré v bežných potravinách ani neboli dostupné. Začala som teda s pečením chleba z prosovej múky, z tapiokovej múky, zo skorocelovej múky, z ľanovej múky a zo sezamovej múky. Prestala som sa zaujímať o recepty z internetu, išla som si svojou cestou. Považovala som za dôležité, aby mnou vyvinuté druhy múčnej zmesi nemali vysoký obsah sacharidov, preto som si zvolila pri ich výrobe len také ingrediencie, ktoré zodpovedali tomuto kritériu. Takto sa zrodili moje vlastné druhy múčnej zmesi AniFitt, ktoré som vymyslela a zrealizovala ja sama. Možno sa vám to zdá priam neuveriteľné, ale všetko sme robili svojpomocne, spolu s mojím manželom, ktorý mi veľmi pomáha vo všetkom.

Po dlhodobej vyrvalej spolupráci a po mnohých kusoch vyhodeného chleba vznikla  môj prvý ozajstný domáci chlieb.

Neobsahuje mlieko, vajcia, sóju, ryžu, droždie, zemiaky, kukuricu, nežiaduce prísady ani konzervanty.

Pretože si objavila moju webstránku, predpokladám, že aj ty máš v sebe túžbu po pohybe alebo jednoducho chceš zmeniť svoju životosprávu a svoje návyky stravovania sa. Motivuje Ťa čokoľvek, to najťažšie a zároveň najdôležitejšie rozhodnutie už máš za sebou, rozhodla si sa totiž, že je čas na zmenu. Nikdy nezabúdaj: musíš veriť v seba samého. Rozhodnutie, pre ktoré si sa rozhodol, môže byť osudové tak pre teba, ako aj pre druhých. Tvoja vytrvalosť, húževnatosť a pevná vola môže byť príkladom pre druhých. Ver sám sebe a mne! Musíš len chcieť, a ja ti dopomôžem k tomu,aby si dosiahol svoj vytýčený cieľ.