28
10
2016

10 bodov úspešnej diéty

Autor anifitt 0

1. Pravidelný pohyb a cvičenie sú neodmysliteľnou súčasťou znižovania telesnej hmotnosti. Ak túto činnosť vykonávaš dostatočnou pravidelnosťou, oveľa viac si môžeš dovoliť, čo sa oblasti stravovania týka. Ale pozor! To neznamená konzumáciu čohokoľvek kedykoľvek v neobmedzenom množstve, rozumné stravovanie sa totiž zakladá na princípe stravovania sa vyvážene a s mierou.

2. V záujme dosiahnutia pozitívnych výsledkov je dôležité vyhýbať sa rafinovaným sacharidom a hidrogenovaným tukom. Zvoľ si zdroje tzv. dobrých sacharidov, akým je aj chlieb a pečivo AniFitt, cestoviny celozrnné alebo vyrobené z múky durum, ovsené vločky, ovsené otruby, bulgur, proso, quinoa, kuskus a pod. Na pečenie používaj kokosový tuk AniFitt!

testsulycsokkentes3. Mala by si sa snažiť dodržať nasledovné: Ovsenú kašu ti odporúčam jesť na raňajky či na desiatu alebo pred tréningom a posilňovaním. Ak predsa len máš chuť na nejaký druh prílohy, množstvo cestovín, ryže či druhu alternatívnej obilniny by nemalo presahovať 10 dkg, respektíve je výhodnejšie, ak polovicu tohto množstva nahradíš zeleninou. Tenší krajec chleba váži 50 – 60 g a obsahuje 30 g sacharidov. Preto je výborné, ak ho ješ so zeleninovou nátierkou, nízkotučným maslom a chudou šunkou či salámou. Vyhýbaj sa pečivu s vysokým obsahom cukru, masla či tuku.

4. Pri príprave jedál používaj len malé množstvo tuku. Popritom ale tvoja strava by mala obsahovať cca 5g tuku. Je to potrebné kvoli v tukoch sa rozpúšťajúcim vitamínom a pri produkcii žlčníkových kyselín. Miesto zápražky a habarkovania polievok či prívarkov zahusťuj tieto jedlá bez použitia smotany. Nahraď ju jogurtom alebo kefírom. Nepeč – napr. fašírku – vo veľkom množstve tuku, ale s použitím malého množstva tuku ju upeč v rúre v celku. Používaním teflónových nádob a zapekacich mís, varných vreciek ale aj dusením či varením na pare môžeme znížiť množstvo príjmu tukov.

testsulycsokkentes5. Je dôležité, aby Tvoja strava obsahovala plnohodnotné bielkoviny, ktoré sú hodnotné preto, lebo urýchľujú látkovú výmenu. Kuracie či morčacie prsia, bravčové steho či karé, ryby, králik, hovädzia panenka či roštenka sa dokonale hodia do jedálnička osoby na redakčnej diéte. Hmotnosť  jednej porcie tepelne pripraveného mäsa by mala byť minimálne 100 – 120 g. Mäso konzumuj s dusenou alebo na pare varenou zeleninou či čerstvým domácim šalátom. Z mliečnych výrobkov Ti odporúčam nízkotučné mlieko a tvaroh, biely jogurt, kefír, cottage cheese. Vyhýbaj sa však ich presladeným verziám. Ak máš chuť na niečo sladké, priprav si domáci tvarohový krém alebo biely jogurt s ovocím. Použi sladidlá k regulácii hmotnosti: ERITRIT AniFitt v rôznych príchutiach.

6. Dôležitú súčasť Tvojho jedálnička by malo tvoriť čerstvé ovocie a zelenina. Majú vysoký obsah vlákniny, znižujú hladinu cukru v krvi a cholesterol, regulujú trávenie a vytvárajú pocit nasýtenosti. Jedz ich na raňajky či na desiatu. Priprav si domáci šalát s dresingom z citrónovej šťavy, himalájskej soli AniFitt alebo z bieleho jogurtu. Dressingy na šaláty dostupné v obchodoch totiž obsahujú obrovské množstvo kalórií a tukov. Šalát môžeš obohatiť aj nízkotučným syrom či s cottage cheese.

7. Ak obľubuješ olejnaté semienka, ich konzumáciu Ti odporúčam na desiatu či olovrant, ale len v malom množstve, 5 – 8 g. V prípade vajec by sa tiež mala obmedziť ich konzumácia na 4 – 5 kusov týždenne. Na raňajky je ideálna zeleninová omeleta pripravená na kokosovom tuku AniFitt s hriankou AniFitt. Na večeru sa však táto kombinácia neodporúča! Vajce si na večeru radšej uvar natvrdo či namäkko.

lazacos-salata8. Ak chceš znižovať svoju telesnú hmotnosť, sú veľmi užitočné tzv. “ dobré “ sacharidy, napr. nátierka z avokáda s hriankou AniFitt. Avokádo totiž  obsahuje tukznižujúci cholesterol, čo  podporuje celkový zdravotný stav a fyzickú silu človeka.

9. Ak večer alebo po tréningu pociťuješ hlad, ale chceš schudnúť, snaž sa povedať STOP! K dosiahnutiu Tvojho cieľa je prospešné ak konzumuješ tuniaka vo vlastnej šťave s množstvom zeleniny či so syrom feta pokvapkaný olivovým olejom, nízkotučný tvaroh či cottage cheese, rybu na rošte alebo kuracie prsia so zeleninou. Vyhýbaj sa konzumácii tuniaka v oleji, tučných údených syrov a najmä jedál s vysokým obsahom sacharidov.

10. Je dôležité, čo, kedy, v akom množstve a v akej kombinácii sa dostáva do Tvojho organizmu. Popritom je veľmi dôležitý aj dostatočný príjem tekutín v množstve 2 – 3 litre denne, v podobe nesýtenej, nesladenej a neochutenej minerálnej vody, pitnej vody, bylinných čajov či citrónovo – zázvorovej limonády.

Z ktorých jedál či surovín si vybrať počas dňa?

Raňajky:  celozrnné pečivo, ovsená kaša, nízkotučné mliečne výrobky, zeleninová či vajíčková nátierka, chudá šunka či saláma, nízkotučný syr s bylinkami zo záhrady

Desiata: ovocie, olejnaté semená, nesladené mliečne výrobky, domáce nesladené pečivo

Obed: zeleninová krémová polievka, zeleninová polievka, mäso pripravené použitím malého množstva tuku so zeleninovou prílohou

Olovrant: nízkotučné mliečne výrobky, chudá šunka, avokádová nátierka, ovocie

Večera: čerstvý šalát bez dressingu s kuracím mäsom alebo s rybou, tuniak vo vlastnej šťave, nízkotučný tvaroh, cottage cheese, zeleninová polievka, varené vajce ( namäkko, natvrdo ), zeleninové fašírky