12
02
2018
hajtogatott-pogi

Prekladané chrumkavé zemiakové pagáče (recept bez lepku, laktózy a droždia)

Autor anifitt 0

hajtogatott-pogi-2
Ingrediencie:

1 kg zemiakov
600 g bezlepkovej ovsenej múky
3 ČL himalájskej soli
320 g kokosového tuku
4 žĺtky
2 bielka
sezamové semienka

Príprava:

Zemiaky očistíme, pokrájame na kocky a následne v mierne osolenej vode uvaríme. Uvarené zemiaky scedíme, potom roztlačíme a necháme vychladnúť.

Do väčšej nádoby dáme múku, roztavený kokosový tuk a soľ. Potom pridáme pretlačené zemiaky a žĺtky a všetko dôkladne spracujeme. Hotové cesto je trošku lepkavé, ale netreba robiť paniku.

Vypracované cesto dáme na chladné miesto (nie do chladničky) odležať asi na pol hodiny. Potom cesto vyklopíme na pomúčenú silikónovú dosku, cesto posypeme múkou a vyvaľkáme na tvar štvorca/ obdĺžnika, hrúbky asi pol centimetra.

Potom začneme cesto prekladať. Preložíme ho na tretiny cez seba. Najprv zhora nadol, potom zdola nahor, potom zprava doľava a zľava doprava.

Prekladané cesto necháme odpočívať asi 10 – 15 minút.

Medzitým plech vystelieme papierom na pečenie, z cesta ostrým nožom povykrajujeme ľubovoľné obdĺžniky/štvorce/trojuholníky, ktoré potom poukladáme na plech. Netreba medzi nimi nechávať veľké medzery, pretože nebudú príliš nadýchané.

Rúru vyhrejeme na 180 stupňov. Vrch pagáčov potrieme žĺtkom a posypeme sezamovými semienkami. Pečieme ich do zlatohneda, asi 17 minút.

Dobrá rada: Pracujme na silikónovej doske, na nej je cesto ľahšie vaľkateľné a ľahšie sa prekladá.

hajtogatott-pogi-3

hajtogatott-pogi-4

hajtogatott-pogi2

hajtogatott-pogi-5