03
01
2018
szerencsehozo-pogi-2

Pagáče pre šťastie

Autor anifitt 0

szerencsehozo-pogi
Porcia na 3 veľké plechy:

550 g špaldovej múky (polohrubej)
200 g ovsenej múky
50 g ľanovej múky
1 balenie sušeného droždia
40 dkg varených zemiakov
1 PL himalájskej soli
1 PL medu
100 ml roztaveného kokosového tuku
1 vajce
6 dl rastlinného mlieka

Príprava:

Zemiaky uvaríme v mierne osolenej vode, scedíme, rozpučíme a necháme úplne vychladnúť.
Vo väčšej mise zmiešame roztavený kokosový tuk, vajce a mlieko. Potom pridáme vychladnuté rozpučené zemiaky a múky zmiešané so soľou. Nakoniec pridáme aj med, rozdrvené droždie a ručne alebo ručným mixérom vymiesime cesto.

Následne cesto dáme do pomúčenej misy a necháme na teplom mieste vykysnúť asi hodinu.
Vykysnuté cesto na pomúčenej doske vyvaľkáme na hrúbku 1 – 1,5 cm a formičkami troch rôzných veľkostí povykrajujeme pagáčiky.

Veľkými a malými formičkami vykrajujeme také isté množstvo z cesta. Velé budú hlavy a malé budú nosy. Cesto povykrajované formičkou stredne veľkej veľkosti ostrým nožom rozkrojíme na 4 rovnaké časti, tieto budú uši.

Najväčšie kolieska cesta poukladáme na plech s papierom na pečenie trošku ďalej od seba a potrieme ich rozšľahaným vajíčkom. Následne na ne uložíme malé kolieska a slamkou alebo pomocou semienok urobíme 2 dierky nosa na menšie kolieska. a nakoniec priložíme aj 2 uši a rukami dôkladne pritlačíme. Výsledkom budú roztomilé prasiatka

Nakoniec pagáčiky potrieme rozšľahaným vajíčkom a z cekvicových či ľanových semienok alebo z mandlí vytvoríme oči a nos.

Pečieme ich v predhriatej rúre pri teplote 180 stupňov do zlatohneda, asi 30 – 35 minút.