25
08
2016

Prečo by malo mať pohyb aj dieťa?

Autor anifitt 0

Pravidelný pohyb, šport a zdravá strava sú nevyhnutné nielen v dospelom veku. Považujem za dôležité začať so zdravou životosprávou už od útleho veku, deti sú totiž čím mladšie, tým lepšie sa naučia nové veci. Toto obdobie je pre nich rozhodujúce, lebo všetko to, čo sa naučili ako malé, si odnášajú so sebou do školských lavíc a potom aj do dospelého samostatného života.

V dnešnom uponáhľanom svete je súčasťou nášho každodenného života mobil, televízia a internet. To platí aj pre naše deti. Často sa stáva, že deti po návrate zo školy či dokonca škôlky si sadnú pred televízor alebo za počítač, ktoré im v podstate nahrádzajú hru komunikáciu a pohyb. Pozor, životný štýl s nedostatkom pohybu má škodlivé účinky nielen v prípade dospelých, ale aj u detí, ktoré sú schopné presedieť pred telkou či za počítačom aj celé hodiny.
Nechcem tým naznačovať, aby každé jedno dieťa bolo aktívnym športovcom, alebo aby nesledovali televíziu alebo si nezahrali hru na počítači, ale mali by si v záujme svojho zdravia pohyb obľúbiť čo najviac, aby sa stal šúčasťou ich každodenného života.

Šport má veľmi priaznivé účinky. Prostredníctvom neho sa deti stávajú pokojnejšími, šťastnejšími a cieľavedomejšími. Zlepšuje ich držanie tela a pomáha odstraňovať chyby a nedostatky spôsobené sedavým spôsobom života. Počas skupinových špotrov a pretekov sa deti naučia, čo je to zvíťažiť, budú mať viac sebadôvery, naučia sa spolupracovať a hrať férovú hru. Po uplynutí určitej doby majú možnosť spoznať význam a hodnotu pohybu, postupne sa rozvíja ich koncentrácia a zmýšľanie. Budú vytrvalejšie a ľahšie si vybudujú vzťah s inými a so svojím okolím. Nesmieme prehliadnuť ani fakt, že pravidelný pohyb preventívne pôsobí proti obezite v detskom veku. Je totiž známe, že obezita môže spôsobiť mnohé vážne zdravotné problémy a ochorenia.

V záujme pomôcť sa vyvíjať našim deťom a viesť ich k zdravému životnému štýlu, je načase naštartovať bicykel, obuť kolieskové korčule či trekingovú obuv alebo siahnuť po plavkách. Poďme von s rodinou, lebo nič nie je lepšie ako spoločne strávený deň plný pohybu a skvelých  zážitkov! 🙂