08
06
2017
futas

Mojou vášňou je beh

Autor anifitt 0

Zrejme možno pripísať na účet množstva trendi a rozšírených foriem pohybu a individuálnych či skupinových tréningov v posilňovni, že najjednoduchšia a najúčinnejšia forma pohybu – BEH – sa dostáva do úzadia. Práve preto vám teraz zhrniem do niekolkých bodov, prečo sa oplatí vrátiť sa k starej známej, nestarnúcej klasike.

futas-2Je výborným partnerom pri chudnutí
Je nepopierateľným faktom, že najviac ľudí začne behať v záujme úspešnejšieho znižovania telesnej hmotnosti. Na tento účel je najideálnejším a najvhodnejším druhom športu beh. Zvýšená pulzová frekvencia a zrýchlené dýchanie spôsobuje totiž, že sa kyslík dostáva priamo k svalovým bunkám, čo napomáha zrealizovať správny pohyb. Vtedy začína zapájať do činnosti ľudský organizmus naše najdôležitejšie zásoby energií, čiže tuky. Začne sa spaľovanie tukov. Tento proces sa v prípade behu v pomalom tempe “ rozbehne “ asi po uplynutí prvej polhodinky. Je dôležité, aby tento časový interval sa nikto nesnažil dosiahnuť zo dňa na deň. Je oveľa rozumnejšie, ak náš organizmus sa snažíme viesť k pravidelnému behaniu postupným zvyšovaním času trvania behu.

Precvičuje a posilňuje skoro všetky naše svaly
Pravidelný beh má priaznivý účinok v prvom rade na predné a zadné stehenné svaly a na lýtka. Nie je však náhoda, že po výdatnom intenzívnom behu si cítime každučký sval nášho tela, beh totiž komplexne precvičuje naše celé telo. Okrem svalov nôh dáva do pohybu aj svaly zadku, chrbta, ramien a rúk a pomáha pri nadobúdaní správneho držania tela. Čo sa týka prekonávania svalovice, v tomto smere beh nemá páru. Okrem toho posilňuje šľachy a kĺby, zlepšuje kapacitu kostí a pomáha predísť vzniku osteoporózy. Z anatomického hľadiska má výborný vplyv na pľúca, krvný obeh a na srdcovú činnosť, pomáha predísť vzniku rôznych druhov srdcovo – cievnych chorôb a taktiež posilňuje imunitný systém.

Je výborným liekom na dušu
Pretože beh v ideálnom prípade sa uskutoční vonku na čerstvom vzduchu v lese alebo na športovom ihrisku, je ideálny na osvieženie tela i duše. Kto by nechcel po náročnom dni úplne vypnúť a behať niekoľko kilometrov. Je vedecky dokázané, že v dôsledku behu sa produkuje endorfín, čo spôsobuje pocit šťastia. Vďaka tomu beh dáva pomocnú ruku pri zdolávaní stresujúcej životosprávy, pocitov úzkosti či depresií.

Ak si doteraz z nejakých dôvodov váhal / váhala, smelo sa pusti do toho! Vytúžený cieľ a výsledok Ťa zaručene neminie. Musíš sa ale snažiť o postupnosť. Zo začiatku stačí 10 – 15 minút rýchlej chôdze, až potom zvyšuj postupne intenzitu a čas trvania svojho behu. Je nevyhnutne dôležitá aj vhodná bežecká obuv, ako aj vhodný terén, aby nedošlo počas behu k žiadnemu zraneniu. Dúfam, že si dostal/ dostala chuť na tento vynikajúci a jednoduchý šport. Poďme si zabehať, hor sa na zmenu životosprávy!

Pre pokročilých je tu pár cvikov po behu.

Ak máš pocit, že monotónny beh je pre Teba nudný alebo menej účinný, pozri si nasledujúce video o intervalovom behu. Tento spôsob má priaznivý vplyv na kondičku, zlepšuje kapacitu využitia kyslíka organizmu. Pre začiatočníkov však vôbec nie je vhodný. Alebo ak áno, tak len v menšej miere.