11
07
2016

Intervalový tréning

Autor anifitt 0

Táto forma intervalového tréningu patrí medzi najefektívnejšie metódy na spaľovanie tukov. Ako to už naznačuje aj samotné pomenovanie, v tejto metóde spaľovania tukov sa striedajú aktívne a oddychové fázy za jednotný čas. V intenzívnej fáze je nutné dať do toho všetko v záujme úspešnosti programu, potom môže nasledovať zaslúžený odpočinok. Po oddychovej fáze nasleduje ďalšia náročná aktívna časť. Dĺžka jednotlivých intervalov, ako aj stupeň náročnosti jednotlivých cvikov záleží len na Tebe a na tvojej vytrénovanosti.

Intervallum edzésTáto forma tréningového programu má mnoho výhod. V prvom rade je časovo menej náročná. Čiže ak nemáš čas na hodinový beh, alebo skočiť do fitka, tak sa rozhodni pre 20-minútový intervalový tréning. Ver tomu, že ti to len prospeje, lebo vo fáze vysokej intenzity sa zlepšuje tvoj metabolizmus, ktorý sa tvoj organizmus snaží po tréningu dostať na predošlú úroveň pred tréningom. Dosledkom tohto procesu sa jednotlivé vlákniny a toxíny vylučujú z tvojho tela za kratší čas. A taktiež zabezpečíš aj to, aby proces spaľovania tukov v tvojom tele sa nezastavil ani počas ukončení pohybu, ale trval hoci aj 36 hodín vkuse. Spaľuje nielen nadbytočné tukové vankúšiky tvojho tela, ale popritom aj buduje tvoje svaly a formuje tvoju postavu.
Toto cyklické striedanie ti pomáha,a pripaví ťa na náhle vzniknuté situácie,lebo aj stres vyvoláva podobné reakcie v tvojom organizme.Mám na mysli zvýšenú tepovú frekvenciu,nedostatok kyslíka a potenie. Pretože intenzita jednotlivých intervalov sa postupne mení,nemusíš sa obávať toho,že sa ti to zunuje.

Čo sa stane,ak po dlhšiu dobu vykonávaš tréning s rovnakou intenzitou?

Po uplynutí určitého času sa zvolené tempo stane monotónnym. Zamysli sa nad tým,že to nie je práve najideálnejšie, pretože ani denné činnosti vo svojom živote nerobíš v rovnakom rytme. Ak sa pozrieme napr. na jedotlivé športové disciplíny, ako sú loptové hry či bojové športy, je fakt, že ich intenzita sa zmení na cyklickú. Stála intenzita môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov. Znižuje funkciu imunitného systému, tvoj organizmus nie je schopný sa brániť proti patogénom, vírusom a baktériám. Zvyšuje vývin škodlivých voľných radikálov, ktoré môžu zapríčiniť zopár zo závažných ochorení, ako sú srdcovo – cievne choroby, zmeny (lézie) oka či nervového systému a nádorové ochorenia.

Aké je efektívne budovanie svalovej hmoty?

Predstav si dve 40-ročné ženy, ktoré schudli 20 kíl a ich súčasná hmotnosť je 65 kg. Napriek tomu jedna z nich vyzerá o 5 kg ťažšia. Je pravda, zle dosiahli rovnaké výsledky, avšak odlišnou metódou. Tá, ktorá počas chudnutia dbala aj o budovanie svalovej hmoty,získala oveľa lepšiu postavu, ako tá, ktorá schudla pomocou nesprávnych činiek a nevhodným kardioprogramom.

Zoštíhľovanie, tonizácia

Treba si uvedomiť, že zoštíhľovať môžeš len vtedy, ak máš čo. Tvoje svalstvo je schopné len na dve veci: zväčšovať sa a atrofovať. Ku zväčšovaniu svalstva je nevyhnutné používať najvhodnejšiu správnu záťaž, lebo len čo tvoje telo nedostane dostatočné zaťaženie, začne atrofovať. Tvoje svalstvo je také isté aj pod množstvom tuku. Len čo sa ti podarí spáliť tuk zo svalu,uvidíš samotný sval. Čiže nie je správne sa domnievať, že tréning s menšími činkami zoštíhluje, a používanie väčších činiek zvyšuje svalovú hmotu. Malé činky slúžia popri spaľovaní kalórií aj na unavenie svalov. Nie však na ich vývoj, skôr môže nastať úbytok svalov. Mám oveľa radšej používanie záťaže primeranej tvojej zaťažovanosti počas tréningu.
Ak sa chceš zoštíhľovať, vyber si formu tréningu na spaľovanie tukov.

Intervallum edzésBudovanie svalovej hmoty a spaľovanie tukov súčasne môže nastať len v tom prípade, ak ako človek s nadváhou, začneš trénovať aj doma. Tvoj organizmus síce ihneď zareaguje na záťaž, ale používanie správnych činiek je správnym riešením na dosiahnutie viditeľného zlepšenia, čo sa týka chudnutia,aj budovania svalovej hmoty. Po uplynutí určitej doby však počiatočný vývin sa zastaví, a musíš sa rozhodnúť, či budeš budovať svoju svalovú hmotnosť alebo spaľovať tuky v tele. Všetko naraz sa proste nedá!
Pracuj primerane svojej sile a vytrénovanosti s vhodnou záťažou, aby tvoja nervová sústava zapojila čo najviac svalových vlákien pri odolávaní odporu.
Dbaj o to, aby čas na vypätie svalu bol dostatočne dlhý, aby si tvoj organizmus nemyslel, že dostal len chvíľkové zaťaženie. Ak je tento ćas príliš krátky, vďaka vývoju nervovej sústavy sa zvyšuje síce tvoja sila ale so zvýšením silovej hmoty nerátaj! Odporúčaný počet opakovaní je 8-12.

Je pravda, že čím viac trénujem, tým viac sa vyvíjam?

Z hľadiska budovania svalovej hmoty musim povedať, že NIE.

Je pravda, že pri vhodnom zaťažovaní svalov počas tréningu môže dôjsť k mikronatrhnutiu svalov, čo je podmienkou zväčšovania svalstva. Zväčšovanie nastáva počas tréningu, k čomu je ale potrebný aj dostatočný oddych. Pretože k hojeniu mikrotraumy dôjde hypertrofizáciou svalu počas dní oddychu.
Touto kompenzáciou sa bráni organizmus ďalším prípadným natrhnutiam svalu. Preto odporúčam počas trénovania si urobiť pauzu aspoň na jeden deň, aby sa svaly zregenerovali.Ak chceš byť úspešný vo svojom tréningu, dopraj si dostatočný oddych! Trénuj trikrát do týźdňa, jednotlivé tréningy by mali byť krátke ale intenzívne. Častejší a intenzívnejší tréning nestojí za veľa, len si ním vyčerpáš svoju nervovú sústavu a svoj imunitný systém. Odporúčaná dĺžka tréningu je 60 min so 100% intenzitou.

Čo to presne znamená?

Sval tvoj organizmus okamžite demontuje, len čo si uvedomí, že je nepotrebný, pretože sa snaží vynaložiť len minimálnu spotrebu energie. Preto musí tvoj tréning spočívať v tom, aby si trénoval presne toľko, čo by malo za následok zvyšovanie svalovej hmoty, ale zároveň aby ťa to neunavovalo, a aby pravidelnosť aj intenzita tréningov bola dostatočná.

Je možné formovať svaly?

Pretože tvoje svaly sú geneticky aj fyziologicky dané,odpoveď znie: NIE.
Tvar svalu závisí aj od jeho veľkosti, aj od mnozstva tuku na ňom. Ak chceš upevňovať svoje svaly, musíš ich zväčšovať, a zároveň z nich spaľovať tuk.