26
09
2016

Dobré rady pre začiatočníčky a začiatočníkov

Autor anifitt 0

Nevadí, ak si začiatočníčka, čo sa týka cvičenia, posilňovania a trénovania. Práve naopak! Chvályhodné je už aj samotné rozhodnutie, že začneš cvičiť. Určite to nebolo jednoduché, prekonať svoje obavy a nechať si všetko prejsť hlavou. Mnohí si myslia, že do fitka chodia len ľudia s dobrou postavou a takí, ktorí nie sú nešikovní, ale to je veľký omyl. Si na omyle, ak si myslíš, že je jedno, čo si na seba oblečieš. Okrem toho existujú aj výhovorky – “ Ja na to nemám čas, ani energiu“. Vidíš? Ty si toto všetko už úspešne prekonala a vykročila si správnou cestou. Si síce zatiaľ len začiatočníčka, ale prvý krok si už urobila!

Ak sa rozhodneš ísť do fitka, vyber si také, ktoré už poznáš alebo je v Tvojom blízkom okolí. Toto je prvý krok. Cvič a posilňuj v oblečení, v ktorom sa cítiš pohodlne, a ktoré zvýrazňuje aj pohyb jednotlivých častí Tvojho tela. Vždy si zober so sebou menší uterák a fľašu nesýtenej minerálnej vody či vody z vodovodu. Náhrada tekutín je totiž veľmi dôležitá a nevyhnutná! Ak si ešte nikdy nebola vo fitku, popros niekoho, kto sa vyzná v tom, ako fungujú jednotlivé prístroje na cvičenie a posilňovanie. Najlepšie je, ak sa poradíš priamo s osobným trénerom či trénerkou. Vysvetlí Ti nielen správne využitie strojov, ale pomôže Ti v tom, aby si sa naučila vykonávať jednotlivé cviky správne.

mit-tanacsol-rasztgyorgy-anikoJe veľmi dôležité, aby si rôzne druhy cvikov vykonávala správne a efektívne. Ak si vyberieš posilňovanie činkami, najprv si zvoľ radšej menšie, ktoré Ti vyhovújú najviac. Zatiaľ sa vyhýbaj tým ťažším činkám, v opačnom prípade je vylúčené, aby si si dokázala osvojiť to správne držanie celého tela a najmä chrbtice. Mnohí sa dopúšťajú chyby pri výbere vhodných činiek. Vyberú si také, ktoré nepasujú k ich úrovni vytrénovanosti.

Musíš sa snažiť nielen o správne držanie svojho tela, ale musíš sa naučiť aj správne dýchať. Nádych spravte vo chvíli uvoľnenia, pri zábere naopak vydychujte. Pri každej námahe platí všeobecne výdych, pri návrate a uvoľnení sa nadychujte. Nikdy však dych nezadržujte, to je to najškodlivejšie, čo môžete spraviť. Snaž sa dýchať pokojne a uvoľnene, najmä pri posilňovaní pomocou činiek.

Príklad:
Pri cvičení brušákov sa nadýchni vtedy, keď sa dvíhaš hore. Keď sa spúšťaš dole a uvoľňuješ sa, vydýchni.

Snaž sa nájsť tú najvhodnejšiu formu posilňovania a trénovania. Pretože ešte nie si dostatočne vytrénovaná, Tvoja tepová frekvencia sa bude zvyšovať. Upravovať svoj pulz môžeš napr. počas behania. Beh zlepšuje aj Tvoju celkovú kondíciu.

Príklad:
Začni chodiť pomalším tempom, potom sa rozbehni v pomalom a strednom tempe, ktoré striedaj v pravidelnom intervale.

Zo začiatku sa vyhýbaj skupinovým tréningom, lebo na týchto hodinách je ťažké trénovať tak, aby to vyhovovalo každému.

Príklad:
Rozhodni sa pre cviky, ktoré nájdeš na mojej internetovej stránke. Ja budem cvičiť každý deň s tebou! Naprv začni robiť cviky odporúčané pre začiatočníkov, bez akejkoľvek záťaže na nohu a bez činiek. Keď už budeš považovať tieto cviky za ľahké, postupne môžeš začať používať vhodné menšie činky a potom záťaž postupne zvyšovať.

Tvoje domáce cvičenie alebo posilňovanie vo fitku bude naozaj efektívne v prípade, ak na konci cvičenia začneš pociťovať ničivú svalovicu. Snaž sa robiť pestré a rôznorodé cviky. Nerob len také, ktoré sa Ti páčia a ktoré máš rada. Takto nedosiahneš svoj vytúžený výsledok vyformovať si svoje telo. Popri pravidelnosti cvičenia je nevyhnutná aj vyvážená strava.

Ak budeš toto všetko prísne dodržiavať a budeš cvičiť 45 – 50 minút trikrát týždenne, Tvoja práca a námaha bude úspešná.

Poznámka: Naozaj efektívne cviky sú tie, ktoré považuješ za ťažké a nemáš ich rada.

Poďme! Hor sa na cvičenie a posilňovanie a na zmenu životosprávy!