10
03
2017
haspres

Budovanie brušných svalov, ako to odporúča Ani

Autor anifitt 0

Brušné svaly sa skladajú z viacerých svalových skupín, preto je ich budovanie zložitou komplexnou úlohou. Existuje zopár základných pravidiel, nie je na škodu, ak ich poznáme, skôr, než začneme robiť brušáky.
Pozrime sa, ktoré sú to:

1. Zabudni na vykonávanie brušákov dlhé hodiny
Čo sa týka posilňovania brušných svalov, dobrou správou je, že nemusíme stráviť v posilňovni dlhé hodiny kvoli tomu, aby sme mali vypracované brušné svaly. Je totiž obrovský omyl, že vykonaním väčšieho počtu brušákov dosiahneme efektívnejší výsledok. Bohato stačí, ak počas tréningu stráviš vykonávaním brušákov 15 – 20 minút. Cviky je vhodné opakovať 4 – 5 krát po 20 – 25 brušákov. Čiže by sme mali pracovať na princípe “ menej je niekedy viac „.

haspres2. Je dôležité správne vykonávanie cvikov!
Najčastejšou chybou, ktorej sa dopustíme počas vykonávania brušákov je, že ich vykonávame nesprávne. Základným pravidlom správneho vykonávania brušákov je, že náš celý trup, čiže aj hlavu spolu s lopatkami by sme mali zdvíhať zo zeme. Keď spodnú časť chrbta spúšťame naspäť na zem, snažme sa udržať plecia, nespúšťajme ich dole, aby sa brušné svaly neuvoľňovali. Následne už môžeme vykonávať aj sťažené verzie brušákov, ale vždy ich vykonávajme zapojením celého trupu. Ďalej je veľmi dôležité počas vykonávania brušákov dodržiavať správne dýchanie. Keď dvíhame trup zo zeme, sa nadýchneme, keď ho spúšťame naspäť, tak vydýchneme.

3. Brušáky sa odporúča kombinovať rôznymi druhmi držania rúk a nôh
Síce už aj vykonávaním samotných brušákov môžeme dosiahnuť obdivuhodné výsledky, cviky sú oveľa efektívnejšie v kombinácii rôznych foriem držania rúk a nôh. Hneď pocítime rozdiel, ak zdvihnuté nohy prekrížime nad panvou alebo opačnou lakťou sa dotkneme vyložených nôh. Doplňujúcim cvikom pri vykonávaní brušákov je dvíhanie nôh. Tým si precvičujeme spodnú časť brucha. Dvíhame nohy pomaly, nie náhle a rýchlo, aby sme si dôkladne precvičili brušné svaly. Panvu si nedvíhajme, tá ostáva na zemi. V opačnom prípade vykonávame cvik nesprávne!
Začiatočníci by sa mali vyhýbať posilňovacej lavici, mali by uprednostniť vykonávanie cvikov na podlahe či koberci. Na mojej webovej stránke www.anifitt.eu nájdeš množstvo dobrých rád a videí s cvikmi pre začiatočníkov aj pokročilých.

haspres

4. Pre vyšportované brušné svaly je dôležité aj vhodná výživa
Ak pri vykonávaní brušákov nedosahujeme vytúžený výsledok, môže byť na vine aj nevhodné stravovanie. Brušáky síce posilňujú brušné svaly, tuk z brucha však odstránime len správnou výživou. Je dôležité teda, aby sme pravidelné tréningy dopĺňali vhodným jedálničkom.
Takto nás už vytúžený výsledok isto neminie.
Množstvo zdravých reform receptov AniFitt nájdeš na stránke www.anifitt.eu

haspres